Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: 16 – 22 lipca 2012 r.

Kosowo: 16 – 22 lipca 2012 r.

Kosowsko-austriacko-amerykańskie konsorcjum kandydatem do prywatyzacji PTK

Wśród kandydatów do prywatyzacji 75% udziałów Poczty i Telekomunikacji Kosowa (Posta dhe Telekomi i Kosovës, PTK) znalazło się konsorcjum kosowskiej firmy Elkos Group z dwoma zagranicznymi przedsiębiorstwami – austriackim i amerykańskim. Firma Elkos Group, której założyciel Ramiz Kelmedi jest także właścicielem sieci supermarketów ETC, posiadałaby ok. 25% udziałów PTK. (ekonomia-ks.com)

 

Tureckie przedsiębiorstwo Arma rozpoczyna działalność w Kosowie

Kompania Arma System Control ze Stambułu, oferująca systemy monitoringu i ochrony instytucji, prywatnych posesji i parkingów, rozszerzyła swoją działalność na Bałkanach, poprzez firmę Armakos z Prisztiny, która jest wyłącznym dystrybutorem ich produktów w Kosowie. Za pośrednictwem kosowskiego przedstawicielstwa, kompania ma zamiar wprowadzić swoje produkty na rynki innych państw w regionie i poza nim.

 

Wzrost podatku dochodowego do 9% z 5%

Od 1 lipca stawka podatku dochodowego płaconego przez przedsiębiorstwa usługowe, specjalistów, rzemieślników i od usług rozrywkowych i rekreacyjnych wzrosła do 9% z obecnych 5%, wynika z ustawy przyjętej przez kosowski parlament 3 maja br. Zgodnie z procedurą, ustawa miała wejść w życie 15 dni po jej opublikowaniu w Dzienniku Ustaw, jednak publikacja ta do dziś nie nastąpiła. Mimo to Urząd Skarbowy oświadczył, że nowe stawki podatkowe obowiązują od 1 lipca br.

 

Druga transza kredytu z MFW

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) podjął decyzję o przyznaniu kolejnej transzy kredytu w ramach porozumienia stand-by, w wysokości 48 mln EUR, po kontroli osiągniętych rezultatów w rozwoju gospodarki Kosowa. Państwo spełniło wszystkie  warunki określone, we wspieranym przez porozumienie stand-by, 20-miesięcznym programie, zatwierdzonym w kwietniu, celem którego było złagodzenie presji fiskalnej w kraju i zapewnienie wsparcia finansowego dla rządu. Kosowo ma otrzymać łącznie 111,5 mln EUR.

 

USA pomoże Kosowu w kształceniu przywódców transformacyjnych

Premier Kosowa, Hashim Thaci oraz ambasador USA, Christopher Dell podpisali memorandum o porozumieniu, dzięki któremu od 500 do 800 młodych Kosowian, będzie miało możliwość kształcenia się w amerykańskich szkołach wyższych. Pięcioletni program obejmuje ok. 20 mln EUR stypendiów, które zostaną przyznane na naukę w USA. Rząd USA przeznaczył na ten cel 10 mln EUR, pozostałą część przekaże rząd Kosowa. Oczekuje się, że dzięki programowi zostanie stworzona młoda kadra liderów, którzy staną na czele istotnych zmian w Kosowie oraz przyczynią się do rozwoju gospodarczego, politycznego i społecznego. (infoalbania.org)

 

Nga Rahoveci – nowa marka na rynku

W ramach tworzenia standardów jakości produktów kosowskich, została stworzona nowa marka Nga Rahoveci (Z Rahovca) dla plantatorów winogron, producentów win i rakiji z regionu Rahovec. Inicjatywa ma na celu stymulację konkurencji wśród producentów, podnosząc jakość wyrobów oraz promocję produktów z regionu Rahovec w Kosowie i za granicą, opierając się na trzech wartościach: tradycja, jakość oraz smak. Wina o najwyższej jakości będą oznaczone napisem „Premium”, natomiast najlepsze wina z każdej odmiany będą odróżniały się złotymi i srebrnymi etykietami. (kosovain.eu)

 

Współpraca kosowsko-turecka w dziedzinie metrologii

Departament Metrologii, działający przy Ministerstwie Handlu i Przemysłu w Kosowie oraz Krajowy Instytut Metrologii w Turcji podpisali porozumienie o współpracy, które obejmuje m.in. organizację konferencji i seminariów, wymianę informacji oraz wiedzy naukowej i technicznej, ujednolicenie przepisów technicznych i realizację wspólnych projektów na rzecz rozwoju metrologii. Umowa umożliwia także tworzenie niezbędnej infrastruktury laboratoryjnej w Kosowie, w celu poprawy jakości świadczonych usług w dziedzinie metrologii. (telegrafi.com)

 

Jeszcze w tym roku powstanie fundusz gwarancyjny dla rolników

Dzięki wsparciu USAID, w ciągu dwóch miesięcy zostanie sfinalizowany program na rzecz stworzenia funduszu gwarancyjnego, stanowiącego zabezpieczenie kredytów rolniczych. Potwierdził to minister rolnictwa, Blerand Stavileci na spotkaniu promującym inwestycje w sektorze rolnictwa, zorganizowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i USAID. Oczekuje się, że stworzenie funduszu ożywi rolnictwo w Kosowie oraz wpłynie na wzrost liczby inwestycji.

 

Kosowskie „ochronne” cło importowe na cement uderza również w krajowe budownictwo

Decyzja podjęta 11 czerwca 2012 r. przez kosowską minister handlu i przemysłu Mimozę Kusari-Lilę, dotycząca wprowadzenia cła importowego na cement w wysokości 35% wartości towaru, miała w założeniu chronić krajowych producentów. Tymczasem doprowadziła do znacznego wzrostu cen betonu, pociągając za sobą zwiększone koszty prowadzenia prac budowlanych. Na rynku cementu panuje obecnie ogromne zamieszanie. Narzekania dotyczą również jakości cementu dostarczanego przez firmę SharrCem, która po wejściu w życie decyzji cała stała się monopolistą na rynku cementu w Kosowie. Po krytykach decyzji, Ministerstwo Handlu i Hadlu i Przemysłu w Kosowie zorganizowało konsultacje w tej sprawie, w których mogły wziąć udział wszystkie zainteresowane strony. Zapowiedziano możliwość zmiany decyzji, jednak podkreślono również, że została ona podjęta zgodnie z prawem krajowym, a także porozumieniem o wolnym handlu.

 

Zmiany w pakiecie przetargowym projektu „Nowe Kosowo”

Plan renowacji elektrowni Kosowo B zostanie usunięty z pakietu przetargowego projektu energetycznego „Nowe Kosowo”, ogłosił w poniedziałek komitet koordynacyjny tego projektu. Decyzja została podjęta na wniosek kompanii, biorących udział w przetargu i została zatwierdzona na czwartkowym posiedzeniu rządu.

 

Opracowały: Maria Reptowska i Sylwia Zapalska

About Sylwia Zapalska

KOMENTARZE