Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: 17 – 23 października 2011 r.

Kosowo: 17 – 23 października 2011 r.

23 października 2011 r.

Wzrost cen coraz bardziej dotkliwy

Nieustanny wzrost cen produktów żywnościowych w Kosowie pogarsza jeszcze bardziej życie jego mieszkańców. Według ostatnich raportów Urzędu Statystycznego, wzrost cen dotknął prawie wszystkie produkty spożywcze. Ceny w miesiącu wrześniu 2011 wzrosły o 4,8% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Eksperci ekonomiczni twierdzą, że jeśli taki trend się utrzyma, groźba wybuchu protestów społecznych może stać się całkiem realna. (rel)

 

Inwestorom przeszkadza korupcja

Wysoki poziom korupcji, nadużywanie stanowisk publicznych i nieprawidłowości w przetargach, to główne zjawiska, które odstraszają firmy zagraniczne od inwestowania na rynku kosowskim. Aby Kosowo stało się konkurencyjne w stosunku do innych krajów regionu, jeśli chodzi o inwestycje zagraniczne, rząd musi podjąć walkę z uchylaniem się od płacenia podatków. Skala tego zjawiska waha się obecnie w granicach 50%. Ostatnio z przetargu na zakup PTK wycofał się Telekom Kroat, co skutkowało zawieszeniem całego procesu prywatyzacji tego przedsiębiorstwa. Przed dwoma laty z przetargu na budowę elektrowni „Kosova e Re” wycofała się niemiecka firma energetyczna RVE-AG oraz konsorcjum czesko-amerykańskie CEZ/AES. (rel)

 

22 października 2011 r.

Nowy pakiet fiskalny wejdzie w życie 1 stycznia 2012

W ramach nowego pakietu fiskalnego opracowanego przez Ministerstwo Finansów, który ma wprowadzić ułatwienia dla przedsiębiorstw, 1 stycznia wejdą w życie trzy rozporządzenia: obniżenie stóp procentowych za opóźnienia w zapłacie podatku z 18% do 15% za rok; decyzja o podwyższeniu stóp procentowych do ponownego uiszczenia zaległych refundacji do 2,4% w roku, w porównaniu z 1,8% w roku ubiegłym. Trzecia decyzja dotyczy podwyższenia stóp procentowych za ponowną zapłatę spornego podatku przez Urząd Skarbowy [ATK – Administrata Tatimore e Kosovës] do 2,4% rocznie, z 1,8 % w roku ubiegłym. (kosova.info)

 

21 października 2011 r.

Doradca amerykański wesprze Ministerstwo Rolnictwa

Minister Rolnictwa i delegacja z tego resortu odbyła wizytę na Uniwersytecie w Vermont, w Koledżu Rolnictwa oraz wydziale produktów nabiałowych tego uniwestytetu. Delegacja przyjrzała się z bliska przede wszystkim najnowszym technologiom stosowanym obecnie w produkcji produktów nabiałowych. W ramach wsparcia USAID, od teraz w skład gabinetu ministra rolnictwa Kosowa będzie wchodził jeden doradca amerykański, z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie agroprzetwórstwa w krajach znajdujących się w okresie tranzycji. (kosova.info)

 

20 października 2011 r.

Kosowo na 117. miejscu w rankingu ‘Doing Business’

W raporcie Banku Światowego „Doing Business”, zestawiającym kraje, w których najłatwiej prowadzić biznes, opublikowanym w czwartek, Kosowo uplasowało się na 117. miejscu, co oznacza, iż skoczyło w rankingu o dwa oczka w górę, w porównaniu z rokiem ubiegłym. Do tej pory w Kosowie wprowadzono kilka zmian legislacyjnych oraz ułatwień dla przedsiębiorców, m.in. możliwość rejestracji firmy przez Internet. Ministerstwo Planowania Przestrzennego opracowało nowy projekt ustawy o budownictwie, który ma ułatwić i przyspieszyć procedurę wydawania pozwoleń na budowę. Otwarto także usługi „one-stop-shop” w większości gmin Kosowa, które umożliwiają załatwienie w jednym okienku wszystkich formalności przy zakładaniu firmy. (kosova.info)

 

19 października 2011 r.

VALA obniża o 50% koszt połączeń z USA i Kanadą

Od środy klienci kosowskiego operatora komórkowego VALA mają dużo tańsze połączenia z USA, Kanadą, Australią i Nową Zelandią. Firma obniżyła koszt połączeń z USA i Kanadą z 0,46 do 0.28 euro, natomiast połączenia z Australią i Nową Zelandią z 0.92 do 0,46 euro. (kosova.info)

 

Bośnia i Hercegowina akceptuje kosowskie pieczęcie celne

Od dziś BiH akceptuje pieczęcie celne z nazwą Republika Kosowa oraz dokumentację eksportową dla towarów z Kosowa, co znosi jednocześnie embargo nałożone na produkty bośniackie i przywraca obustronny handel między Republiką Kosowa a Bośnią i Hercegowiną.

 

Kosowo eksportuje produkty rolne do Albanii

W Kosowskiej Izbie Handlowej podpisano dziś kontrakt na eksport 11,000 ton ziemniaków oraz 5000 ton cebuli między Przedsiębiorstwem Agro Vin z Vushtrria oraz partnerami z Albanii, takimi jak: Myzyri SA, Frank PDA-07, Haliti dhe Dashi. (kosova.info)

 

18 października 2011 r.

Kosowska Korporacja Energetyczna odłącza od prądu dłużników

KKE [KEK – Korporata Energjetike e Kosovës] rozpoczęła dziś akcję odłączania klientów z gminy Prisztina, którzy mają wysokie zadłużenie w tej firmie. Ogólny dług względem tej korporacji wynosi ponad 400 mln euro. KEK odłącza klientów, których zadłużenie przekracza 2 tys. euro. Akcja ma na celu stabilizację działalności frmy i polepszenie jakości dostaw energii dla regularnie płacących klientów. (kosova.info)

 

17 października 2011 r.

Anulowano prywatyzację PTK

Rządowa Komisja Prywatyzacji Kosowskiej Poczty i Telekomunikacji [PTK] podjęła decyzję o zamknięciu procesu prywatyzacji PTK i rozpoczęła przygotowania do nowego procesu. Decyzję podjęto po wycofaniu się z konkursu na zakup PTK firmy “Hrvatski Telekom”, co pozostawiło w konkursie tylko jednego oferenta, firmę “Austria Telekom”. Minister rozwoju ekonomicznego podkreślił, że proces prywatyzacj będzie kontynuowany. (kosova.info)

 

Poziom bezrobocia nadal wysoki

Bezrobocie w Kosowie wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie i jest jednym z głównych problemów dla społeczeństwa i władz kosowskich. Mimo wielu dyskusji zarówno w kręgach instytucji państwowych, jak i kręgach naukowych, stopień bezrobocia wynosi ponad 40% i przy wciąż spadających inwestycjach w kraju, nie ma na razie szans na jego obniżenie. (kosova.info)

 

Rosjanie w Banku Centralnym Kosowa

Firma “CMA Small System AB” ma sfunkcjonalizować platformę papierów wartościowych w Banku Centralnym Kosowa [BQK –  Bank Qendrore e Kosovës]. Firma na swoje biura w wielu krajach, m.in. w Szwecji, Rosji, Francji, w Kosowie zjawili się natomiast jej rosyjscy przedstawiciele, co wywołało zaniepokojenie, iż Centralny Bank Kosowa przechodzi w ręce Rosjan. W przetargu wzięło udział 6 firm. Zwycięska firma ma zaopatrzyć CBK w zintegrowane oprogramowanie, tak aby przejąć potrzebne funkcje centralnego systemu papierów wartościowych. Ma również zapewnić doradztwo w stworzeniu i funkcjonowaniu systemów. (kosova.info)

 

Przegląd gospodarczy opracowała: K.D.

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE