Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: 18 – 24 lutego 2013 r.

Kosowo: 18 – 24 lutego 2013 r.

Źródło: europa.eu

 

Centralny Bank Kosowa podpisał umowę o dalszej współpracy z Narodowym Bankiem Macedonii

Gubernator Centralnego Banku Kosowa (Banka Qendrore e Kosovës, BQK), Gani Gërguri podpisał umowę z gubernatorem Narodowego Banku Republiki Macedonii (NBRM), Dimitarem Bogovem, na rzecz pogłębienia współpracy między instytucjami. Umowa ta ma na celu pogłębienie współpracy w zakresie rozwoju i wsparcia osób pracujących w obu krajach, modelowania makroekonomicznego, integracji społecznej, planowania strategicznego, osiągnięcia stabilności finansowej, systemów płatności oraz edukacji finansowej.

 

IPKO wprowadza telewizję mobilną

IPKO – jedyna cyfrowa platforma kablowa w Kosowie – wprowadziła innowacyjną platformę TVim, która umożliwia oglądanie do 20 kanałów telewizyjnych na smartfonach, tabletach i laptopach. Miesięczny abonament wyniesie 5 EUR, ale do 31 marca można wypróbować platformę bezpłatnie. IPKO jest platformą, która oferuje 130 kanałów telefizyjnych, z czego 18 w formacie High Definition. W styczniu 2012 r. z telewizji tej korzystało 25% Kosowian, czyli o 53% więcej, niż w styczniu 2011 r.

 

Ułatwienia dla polskich inwestorów w Kosowie

Mimo zapowiedzi Serbii o obniżeniu rangi relacji z krajami, które bardzo szybko uznały niepodległość Kosowa, relacje polsko-serbskie nie pogorszyły się, być może dlatego, że ówczesny dyplomata serbski przebywający na placówce w Polsce był w stopniu chargé d’affaires. Polskie inwestycje w Kosowie obecnie są niewielkie. Jednakże trwają prace nad nawiązaniem stosunków dyplomatycznych między Polską a Kosowem. Jak nieoficjalnie wiadomo jedna z polskich ambasad na Bałkanach zostanie desygnowana na region Kosowa. Jeśli już do tego dojdzie, ułatwi to polskim firmom inwestowanie w tym regionie.

 

Dochody celne wyższe o 10%

Od początku realizacji porozumienia o zintegrowanym zarządzaniu granicami (IBM) dochody  celne wzrosły o ok. 10%, poinformowali  przedstawiciele kosowskiego Urzędu Celnego. Ich zdaniem, dzięki umowie pomiędzy Kosowem a Serbią, znacznie zmniejszył się przemyt towarów na przejściach granicznych na północy kraju. Realizacja porozumienia IBM rozpoczęła się w grudniu 2012 r. Początkowo zintegrowane zarządzanie granicami zostało wprowadzone na czterech przejściach granicznych, łączących Kosowo i  Serbię (Merdare, Dheu i Bardhë, Jarinje i Bërnjak). Natomiast 28 lutego zacznie obowiązywać także na przejściach w Mutivodë i Muçibabë.

 

Spotkanie z ambasadorem Chorwacji w Kosowie

Obowiązek wizowy dla obywateli Kosowa oraz dalsza współpraca gospodarcza z Chorwacją, to główne tematy spotkania przewodniczącego Kosowskiej Izby Gospodarczej (OEK), Safeta Gërxhaliego z ambasadorem Chorwacji w Prisztinie, Zoranem Vodopijem. Ambasador zapewnił, iż chorwacki rząd rozważa wszelkie możliwości i szuka odpowiedniego rozwiązania, aby, mimo wstąpienia Chorwacji do UE i możliwych barier celnych,  w przyszłości dalsza współpraca z Kosowem rozwijała się pomyślnie. Wyraził także nadzieję, że  członkostwo jego kraju w UE, stanie się pomostem łączącym Kosowo z Europą.

 

Powstanie przewodnik turystyczny po wschodnim Kosowie

W ramach realizacji projektu rozwoju turystyki wschodniego Kosowa, który jest finansowany przez Komisję Europejską, w środę odbyło się spotkanie przedstawicieli sześciu wschodnich gmin, w tym gminy Ferizaj, która jest liderem projektu. Na spotkaniu dyskutowano o planowanym przewodniku turystycznym po wschodnim regionie Kosowa, a także o grantach, które zostaną rozdane w późniejszej fazie realizacji projektu.

 

Porozumienie o współpracy z Koreą Południową

Minister Rozwoju Gospodarczego, Besim Beqaj podpisał porozumienie o współpracy w dziedzinie turystyki, pomiędzy Ministerstwem Rozwoju Gospodarczego a Organizacją Turystyki Korei Południowej. Zdaniem Beqaja, dzięki porozumieniu, Kosowo ma nadzieję zachęcić koreańskich turystów do odwiedzenia go, w czasie wycieczek po Europie Południowo-Wschodniej. (gazetaexpress.com)

 

Przetarg na budowę elektrowni Nowe Kosowo w przyszłym miesiącu

Minister rozwoju gospodarczego, Besim Beqaj zapowiedział, że w przyszłym miesiącu zostanie ogłoszony przetarg na budowę elektrowni Nowe Kosowo, a zwycięzca przetargu powinien być znany pod koniec roku. Dodał, że mimo dotychczasowych opóźnień, udało się utrzymać zainteresowanie zagranicznych inwestorów. Chęć udziału w konkursie wyrazili m.in. amerykańskie konsorcjum PPC – Global. Ponadto, w ciągu kilku dni ma być znana odpowiedź przedsiębiorstwa Contour. (ekonomia-ks.com)

 

Kosowo dziewiąte na liście najbiedniejszych krajów świata

Kosowo znalazło się na dziewiątym miejscu na liście najuboższych krajów świata w 2013 roku, opracowanej przez amerykański serwis, Business Insider. Indeks ubóstwa w kraju wynosi 53.6, bezrobocie sięga 45.3%, z  inflacja jest na poziomie 8.3%. Poza Kosowem, jedynym bałkańskim krajem znajdującym się na liście jest Bośnia i Hercegowina, która zajęła 20. miejsce.

 

Kosowo państwem fikcyjnych przedsiębiorstw

Od roku 2000 w Kosowie zarejestrowano ponad 120 tys. firm, lecz liczba tych, które w roku 2012 zapłaciły podatki nie przekroczyła 50 tys. W roku 2012 także zauważono tendencję wzrostową jeśli chodzi rejestrowanie nowych firm. Taka sytuacja utrzymuje się również od nowego roku. Największą liczbę zarejestrowanych firm stanowią przedsiębiorstwa indywidualne. Zasadniczą część stanowią również spółki jawne oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

 

Opracowała: Sylwia Zapalska

About Sylwia Zapalska

KOMENTARZE