Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: 18 – 24 marca 2013 r.

Kosowo: 18 – 24 marca 2013 r.

Źródło: europa.eu

Ponad 1 mln EUR dotacji dla hodowców winogron

W czasie sześciu minionych lat Kosowo wyeksportowało ok. 29 mln litrów wina do 24 państw europejskich, a tylko w ostatnim roku kosowscy winiarze wyprodukowali 5 mln litrów wina – wynika z danych Ministerstwa Rolnictwa. Biorąc pod uwagę rosnący potencjał sektora winiarskiego oraz znaczny wzrost produkcji w tym sektorze, Ministerstwo Rolnictwa przeznaczyło w tym roku 1,1 mln EUR na wsparcie finansowe dla hodowców winogron, w celu zwiększenia powierzchni uprawnych i wydajności produkcji oraz polepszenia jakości produktów winnych.

 

Przedstawiono plan rozwoju Brezovicy w Brukseli

W poniedziałek, 18 marca br. w Brukseli, odbyło się spotkanie, mające na celu realizację planu rozwoju ośrodka turystycznego Brezovica poprzez przyciągnięcie zagranicznych inwestorów. Podczas spotkania omówiono problem prywatyzacji, która powinna dojść do skutku jak najszybciej, bowiem kompleks turystyczny Brezovica znajdujący się w okolicach Shtërpcë (serb. Štrpce) jest zamieszkiwany przez większość serbską. Przygotowania do prywatyzacji rozpoczęły się już w roku 2006, a sprzedaż jeszcze nie została zakończona. Tymczasem wydłużenie procesu prywatyzacji obciąża poważnie budżet państwa.

 

 W Gjakovie powstanie Centrum Innowacji

W miniony czwartek Ministerstwo Handlu i Przemysłu zorganizowało spotkanie z przedsiębiorcami z Gjakovy, podczas którego omówiono inicjatywy mające na celu wsparcie i wzmocnienie przedsiębiorczości. Najważniejszym punktem spotkania była kwestia otwarcia w Gjakovie Centrum Innowacji, które wpłynie na wzrost rozwoju gospodarczego i zmniejszenie bezrobocia oraz wesprze nowo powstałe przedsiębiorstwa.

 

Pogłębienie współpracy między Kosowem a Pakistanem

W czwartek, 21 marca br. w Prisztinie, odbyło się spotkanie wicepremier i minister handlu i przemysłu, Mimozy Kusari-Lily z ambasadorem Pakistanu w Kosowie, Muhammadem Haroon Shaukatem, mające na celu pogłębienie współpracy między Kosowem a Pakistanem poprzez wzrost wymiany handlowej oraz zwiększenie inwestycji w obu krajach. Obecnie do Kosowa z Pakistanu najczęściej eksportuje się wyroby włókiennicze, natomiast importuje wyroby budowlane.

 

Dotacje na uprawę warzyw

Ministerstwo Rolnictwa w tym roku  przeznaczy 1,4 mln EUR na dotacje dla rolników, zajmujących się uprawą warzyw. Granty mają być przeznaczone na zwiększenie powierzchni upraw, zarówno na otwartych polach, jaki i w szklarniach oraz na wprowadzenie nowych technologii do uprawy warzyw na terenach otwartych. Celem Ministerstwa jest wzrost wydajności produkcji, a także zapewnienie dostępu do świeżych produktów lokalnych przez cały rok.  (orainfo.com)

 

Granty dla młodych przedsiębiorców

Ministerstwo Kultury, Młodzieży i Sportu w ramach Projektu na rzecz Rozwoju Młodzieży w Kosowie, zaprezentowało 49 młodych przedsiębiorców, którzy otrzymali granty, ufundowane przez Bank Światowy. Dotacje mają na celu wspieranie młodych ludzi w tworzeniu i rozwoju przedsiębiorstw poprzez finansowanie zakupu sprzętu i narzędzi. Wysokość otrzymanych dotacji była uzależniona od prowadzonej działalności gospodarczej i wyniosła od 300 do 2700 EUR. (telegrafi.com)

 

Sektor rolnictwa zapewni nowe miejsca pracy

Rolnictwo w ​​przyszłości będzie jednym z sektorów, w którym będzie zatrudnionych najwięcej mieszkańców Kosowa, w szczególności młodych ludzi. Do 2011 r., dzięki dotacjom dla sektora rolnictwa, utworzono prawie 2200 nowych miejsc pracy, także w strukturach administracyjnych, które zostały wzmocnione dzięki  projektom, realizowanym przez Bank Światowy oraz Ministerstwo Rolnictwa. W tym roku rozpoczęto rejestrację rolników, która pozwoli na dokładne ustalenie osób zatrudnionych w tym sektorze.  (orainfo.com)

 

Opracowała: Sylwia Zapalska

About Sylwia Zapalska

KOMENTARZE