Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: 19 – 25 grudnia 2011 r.

Kosowo: 19 – 25 grudnia 2011 r.

25 grudnia 2011 r.

Brakuje kontroli rynku cen
Wzrost cen w przeddzień Świąt Noworocznych jest zjawiskiem powtarzającym się co roku. W Kosowie nie ma jeszcze mechanizmu kontroli wzrostu cen, jednak w poszczególnych gminach istnieją już inspektorzy rynkowi, którzy się tym zajmują. (rel)

 

24 grudnia 2011 r.
Kosowo nakłada opłaty za ubezpieczenie graniczne z Serbią
Opłaty za ubezpieczenie graniczne na granicy sersko-kosowskiej wejdą w życie 26 grudnia 2011 r. Ubezpieczenia, w jakie będą musieli zaopatrzyć się obywatele Serbii w przypadku wjazdu do Kosowa, będą miały datę ważności nie krótszą niż 15 dni. Ma to ułatwić przepływ ludzi w Luginie e Preshevës. Natomiast okres ważności dla obywateli Kosowa, którzy wjeżdżają do terytorium Serbii wyniesie conajmniej 1 miesiąc. Opłata 15-dniowa dla aut osobowych będzie kosztować 60 euro. (kosova.info)

5,3-procentowy wzrost gospodarczy
Minister rozwoju gospodarczego, Bezim Beqaj, zakłada, że rząd Kosowa zamknie rok 2011 wzrostem ekonomicznych w wys. 5,3%. (rel)

 

23 grudnia 2011 r.
Zagrożenie embargiem otwiera drogę kosowskiemu ziemniakowi i winu
Albania anulowała zarządzenie o obustronnym cle z Kosowem. Import towarów Euro1 (produkty krajowe) będzie funkcjonował tak, jak dotychczas. Ceny mają być opodatkowane na podstawie faktur z ceną zakupu, jaką przedstawia importer. Trzy dni wcześniej Urząd Celny w Albanii i Kosowie zostały poinformowane przez Generalną Dyrekcję Celną w Albania, o przywróceniu cen referencyjnych dla ziemniaków z Kosowa w wysokości 18 centów i ustalił stawkę za eksport wina z Kosowa do Albanii. (kosova.info)

 

22 grudnia 2011 r.
„Ferronikeli” rozpoczął budowę drogi
Rozpoczęły się prace przy budowie drogi, od stacji kolejowej w Drenas do bramy przedsiębiorstwa „Ferronikeli” o długości 2 km. Łączny koszt budowy to ok. 185,000 EUR, która finansowana jest całkowicie przez firmę „NewCo Ferronikeli”. (kosova.info)

 

21 grudnia 2011 r.
W Albanii odbędzie się Tydzień Kosowa
Impreza ma być zorganizowana w Centrum Handlowym CityPark w Tiranie. Planowany termin to 14 marca 2012 r. (kosova.info)

 

20 grudnia 2011 r.
Kosowo zdobędzie 63 mln EUR wsparcia z UE
W ramach pakietu przedczłonkowskiego Kosowo otrzyma od Unii Europejskiej 63 mln EUR. Kraje Bałkanów Zachodnich, wraz z Islandią i Turcją, łącznie dostaną miliard EUR. Turcja będzie beneficjentem największej sumy, bo aż 233 mln EUR. Dalej odpowiednio pieniądze otrzymają: Serbia – 178,5 mln EUR, Bośnia – 91,2 mln, Albania – 82 mln, Chorwacja – 39 mln, Macedonia – 28,9 mln, Czarnogóra – 26,5 mln oraz Islandia – 12 mln. Pozostałe 210 mln EUR zostaną przeznaczone na różne programy w tych krajach oraz wsparcie międzynarodowych sił pokojowych w Bośni i Kosowie. (kosova.info)

 

19 grudnia 2011 r.
Rozpoczęła się faza przygotowawcza spisu rolnego
W 2013 r. rozpocznie się spis rolny w Kosowie. Brak dokładnych danych rolnych i katastralnych po ostatniej wojnie w Kosowie jest dużym problemem w działaniach kosowskiego ministerstwa rolnictwa. Spis realizowany będzie przy wsparciu Komisji Europejskiej. Jego łączny koszt ma wynieść 4,7 mln EUR. (kosova.info)

Opracowała: K.D.

About Karolina Dargiel

KOMENTARZE