Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: 20 – 26 sierpnia 2012 r.

Kosowo: 20 – 26 sierpnia 2012 r.

Kanadyjskie przedsiębiorstwo Envidity rozpocznie odwierty w Kosowie

Przedsiębiorstwo Envidity, którego właścicielem jest emerytowany generał NATO, Wesley Clark, planuje przeprowadzenie w Kosowie wierceń do głębokości ponad 200 m w miejscu złóż węgla – poinformowała Niezależna Komisja ds. Kopalń i Surowców Mineralnych. Envidity otrzymało wszystkie niezbędne informacje, dotyczące wymaganych procedur, aby jak najszybciej rozpocząć inwestycję, która – jak szacuje przedsiębiorstwo – możne przynieść Kosowu aż 387 mln USD.

 

Włoska firma Effegi zainteresowana instalacją sieci gazu ziemnego w Ferizaju

Projekt instalacji sieci gazu ziemnego w Ferizaju, którym zainteresowana jest włoska firma Effegi, wart jest blisko 15 mln EUR. Inwestycja, która jest pierwszą tego typu w regionie, została zainicjowana przez Włoską Izbę Gospodarczą na Bałkanach i ma bardzo duże znaczenie dla gminy Ferizaj oraz jej mieszkańców. Władze gminy już w marcu br. okazały pełne wsparcie dla realizacji projektu, a także zobowiązały się do zapewnienia odpowiedniego miejsca pod inwestycję oraz przeprowadzenia ankiet wśród mieszkańców miasta. Z przeprowadzonego sondażu wynika, że aż 72% ankietowanych mieszkańców Ferizaju jest przychylnych realizacji projektu.

 

Ministerstwo Rolnictwa inwestuje w sadownictwo

Sadownictwo jest jednym z najważniejszych sektorów rolnictwa w Kosowie, a uprawa roślin i warzyw najintensywniej rozwijającą się gałęzią produkcji. Ministerstwo Rolnictwa do tej pory zainwestowało 4 mln EUR w pozyskiwanie powierzchni na nowe sady i winnice, ograniczenie ilości importowanych produktów i zastąpienie ich produktami krajowymi, a także wzrost produkcji i eksportu do krajów w regionie. W tym roku Ministerstwo zatwierdziło 246 nowych projektów w sektorze sadownictwa, które otrzymają wsparcie o łącznej wartości 1,3 mln EUR.

 

Import samochodów w I półroczu wzrósł o 30% r/r

W I półroczu 2012 r. mieszkańcy Kosowa sprowadzili z zagranicy 9132 samochody o wartości 51 mln EUR, natomiast Urząd Celny zyskał dzięki temu 22,3 mln EUR. Import samochodów wzrósł o 30% w porównaniu z I półroczem 2011 r., wynika ze statystyk Urzędu Celnego Kosowa. W I półroczu 2011 r. sprowadzono 6069 samochodów o wartości 44 mln EUR. Urząd Celny zyskał z podatków 13,5 mln EUR, czyli aż 8,8 mln EUR mniej niż w I półroczu br. (telegrafi.com)

 

Wzrost wartości kredytów i depozytów w II kwartale

Wartość kredytów udzielonych przez kosowskie banki komercyjne w II kwartale br. osiągnęła 1613 mln EUR, czyli 37 mln EUR więcej niż w I kwartale – wynika z raportu Centralnego Banku Kosowa (Banka Qendrore e Kosovës, BQK). Wzrosła także wartość depozytów, które w II kwartale osiągnęły 2105 mln EUR, czyli 15 mln EUR więcej niż w I kwartale tego roku. Pomimo niewielkiego wzrostu wartości kredytów i depozytów, kosowskie banki komercyjne podwoiły swoje zyski między marcem a czerwcem br. Zysk w II kwartale osiągnął wartość 16,29 mln EUR z 8,67 mln EUR zanotowanych w I kwartale.

 

Oprocentowanie kredytów nadal wysokie

Niezależnie od faktu, że banki komercyjne, działające w Kosowie są stabilne finansowo i osiągają dość wysokie zyski, oprocentowanie kredytów pozostaje wciąż na wysokim poziomie. W zależności od banku i rodzaju kredytu, oprocentowanie wynosi 9-24% i jest najwyższe wśród krajów w regionie. W Kosowie działa 8 banków komercyjnych, które stanowią 76% aktywów sektora finansowego. Zdaniem ekspertów gospodarczych, rozwiązaniem problemu wysokiego oprocentowania może być silna konkurencja na rynku finansowym oraz nadzór ze strony instytucji państwowych.

 

Spadają ceny mieszkań

Ceny mieszkań zbudowanych w Kosowie po wojnie spadają, głównie z powodu niskiej jakości budownictwa oraz braku odpowiedniej dokumentacji. W porównaniu z ubiegłymi latami, obecnie za metr kwadratowy mieszkania płaci się nawet o połowę mniej. Spadek cen dotyczy także mieszkań zbudowanych w ciągu kilku ostatnich lat, ponieważ nie ma na nie kupców. (gazetaexpress.com)

 

Mniej pieniędzy od emigrantów

Diaspora kosowska z roku na rok wydaje coraz mniej pieniędzy w czasie pobytu u rodziny. W ubiegłym roku kosowscy emigranci wydali łącznie 214 mln EUR, czyli o 44 mln EUR mniej niż w 2010 r., wynika z danych Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (United Nations Development Programme, UNDP). Zmniejszyły się także przekazy pieniężne od emigrantów, które stanowią 10% PKB. W 2011 r. wyniosły 379,6 mln EUR, czyli o 14% mniej niż w 2010 r. (gazetaexpress.com)

 

Serbia przeciwna procesom prywatyzacji w Kosowie

Rząd Serbii złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie kwestii, czy procesy prywatyzacyjne na terenie Kosowa od roku 1999 do dziś, są legalne. Zdaniem przedstawicieli organizacji gospodarczych w Prisztinie, Serbia i inne państwa nie mają prawa kwestionować i wpływać na prywatyzację w Kosowie, która jest realizowana zgodnie z prawem, gdyż według konstytucji, Republika Kosowa ma prawo do prywatyzacji, koncesji i dzierżawy przedsiębiorstw państwowych. Proces prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych rozpoczął się w 2003 roku. Kosowska Agencja Prywatyzacji (AKP) sprywatyzowała ponad 300 przedsiębiorstw i utworzyła 600 nowych. Rząd państwa z przeprowadzonych procesów prywatyzacji uzyskał ponad 500 mln EUR.

 

Inspekcje w sektorze budowlanym

Ministerstwo Pracy w Kosowie zapowiedziało inspekcje wszystkich firm budowlanych w kraju. Celem inspekcji jest weryfikacja ogólnego bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w miejscu pracy. Tylko w tym roku w miejscu pracy zginęło 8 osób, a sektor budowlany jest uznawany za jeden z niosących największe ryzyko wypadków. (gazetaexpress.com)

 

Opracowały: Sylwia Zapalska i Maria Reptowska

About Maria Reptowska

KOMENTARZE