Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: 23 – 29 lipca 2012 r.

Kosowo: 23 – 29 lipca 2012 r.

Wakacje podatkowe zachętą dla inwestorów

Wobec spadku ilości inwestycji w Kosowie, Agencja Promocji Inwestycji (Agjencioni për Promovimin e Investimeve) złożyła raport w Ministerstwie Rolnictwa, którego celem jest przeanalizowanie propozycji wprowadzenia wakacji podatkowych. W zależności od wartości inwestycji, mogą one wynieść nawet 10 lat. Jest to dobra alternatywa dla Kosowa, które nie może sobie pozwolić na bezpośrednie zachęty finansowe. (kosovain.eu)

 

Konferencje na rzecz inwestycji w Kosowie we wrześniu i listopadzie

Program wsparcia produktów krajowych, znaczenie wzrostu potencjału administracyjnego przedsiębiorstw oraz potrzeba nauczania przedsiębiorczości w szkołach były tematem spotkania minister handlu i przemysłu Kosowa, Mimozy Kusari-Lili z wiceambasador USA w Prisztinie, Kelly C. Degnan. Politycy omówili też szczegóły dwóch konferencji inwestycyjnych, które mają odbyć się 25 września w Waszyngtonie, przy współpracy z Amerykańską Izbą Handlową i Izbą Gospodarczą USA, oraz 7 listopada w Prisztinie. (koha.net)

 

„Dni Diaspory 2012” na rzecz rozwoju gospodarczego Kosowa

W ramach projektu „Dni Diaspory 2012”, Ministerstwo Diaspory we współpracy z Radą Gminy Rahovec zorganizowało spotkanie dla albańskich emigrantów, w czasie którego zachęcano ich do podjęcia współpracy na rzecz rozwoju gospodarczego Kosowa. Lokalne instytucje starają się stworzyć jak najkorzystniejsze warunki dla inwestycji zagranicznych, w szczególności dla przedsiębiorców z albańskiej diaspory, która oprócz możliwości finansowych, posiada także profesjonalne doświadczenie.

 

Kosowo eksportuje najwięcej towarów do Chin

Wartość eksportu z Kosowa do Chin w 2011 r. wyniosła 28,1 mln EUR. Głównymi eksporterami były huta cynku i ołowiu Trepça oraz przedsiębiorstwo Feronikeli, produkujące koncentrat chromu. Z badań Centrum Badań Strategicznych i Społecznych (STRASS) wynika, że Kosowo eksportuje do Chin znacznie więcej towarów, niż do krajów w regionie, takich jak Turcja, Macedonia czy Serbia. (telegrafi.com)

 

Niskim inwestycjom zagranicznym w Kosowie winne są niewydolne instytucje – raport STRASS

Niewłaściwe przygotowanie i nieodpowiednia postawa rządu, nieprawidłowe funkcjonowanie systemu prawa, nieefektywność instytucji i uboga oferta dla potencjalnych inwestorów zagranicznych, to główne problemy Kosowa, uniemożliwiające pozyskanie zagranicznych inwestorów, wynika z badań „Kosowo między wschodem, a zachodem, inwestycje zagraniczne jako czynnik rozwoju gospodarczego”, przeprowadzonych przez Centrum Badań Strategicznych i Społecznych (Qendra për Hulumtime Strategjike dhe Sociale, STRASS). W latach 2007-2011 łączna wartość inwestycji wyniosła 1 mld 800 mln EUR. Największy udział mieli inwestorzy  z Niemiec, Austrii i Szwajcarii.

 

Nowa oferta bezprowizyjnych przekazów pieniężnych dla emigrantów

„Przekazy pieniężne bez prowizji” to nowa oferta banku TEB z Prisztiny dla emigrantów kosowskich. Do końca 2012 r. będą mogli realizować przelewy z wszystkich krajów, w których jest kosowska diaspora, nie ponosząc żadnych dodatkowych opłat, bez względu na jego wysokość. Jest to pierwsza tego typu oferta dla emigrantów na kosowskim rynku finansowym. (gazetaexpress.com)

 

Zwrot z inwestycji Kosowskiego Emerytalnego Funduszu Powierniczego w I półroczu 2012 r. wyniósł 19 mln EUR

Mimo 8,8 mln EUR ujemnego zwrotu z inwestycji w II kwartale 2012 r., Kosowski Emerytalny Fundusz Powierniczy (TRUST) zamknął pierwszą połowę roku z dodatnim zwrotem z inwestycji, wynoszącym 19 mln EUR. Wpłynął na to zwrot zanotowany w I kwartale, który, osiągając kwotę 28 mln EUR, jest najwyższym wynikiem w historii funduszu. (trusti.org)

 

Od 1 sierpnia nie będzie cła na cement, wodę i rury

Minister handlu i przemysłu, Mimoza Kusari-Lila podpisała decyzję o zakończeniu stosowania środków ochronnych dla produktów krajowych, dzięki której całkowicie zostanie zniesione cło importowe na cement w wysokości 35% wartości towaru. Decyzja wejdzie w życie 1 sierpnia. Prawdopodobnie tego dnia, rząd macedoński anuluje postanowienie o zwiększeniu cła na wodę oraz spawane rury z Kosowa, które zatwierdził na posiedzeniu 24 lipca.

 

Zebrane plony nie są w stanie zaspokoić popytu na zboże

Kosowska produkcja zbóż będzie w stanie pokryć 70-75% własnego zapotrzebowania, twierdzi Ministerstwo Rolnictwa, które przewiduje, że w tym roku plony wyniosą od 4000 do 4200 kg na 1 ha. Tymczasem przewodniczący kosowskiego Związku Rolników, Tahir Tahiri twierdzi, że liczba ta może wynieść zaledwie 3200 kg na 1 ha, pokrywając jedynie 35% popytu na zboże. Winą za niskie plony Tahiri obarcza Ministerstwo Rolnictwa, które dostarczyło niskiej jakości nawozy oraz nasiona. Poza tym, duża część rolników, z powodu braku środków finansowych, użyła ponad połowę mniej nawozów niż jest to wymagane. Ministerstwo Rolnictwa podkreśla jednak, że w tym roku 8664 rolników otrzymało łączne 3,6 mln EUR dotacji w ramach wsparcia sektora zbożowego. Poza tym przeznaczono 500 tys. EUR na dotacje do paliwa w okresie żniw.

 

Promocja kosowskich jeżyn na targach „Jeżyny 2012”

W ramach kampanii „Z naszej ziemi, na nasz stół” („Nga toka jonë, për sofrën tonë”), której celem jest promowanie rodzimych produktów, zorganizowano pięciodniowe targi „Jeżyny 2012”. Ostatniego dnia, hodowców odwiedził minister rolnictwa, Blerand Stavileci, który zapewnił, że zostanie zapewnione większe wsparcie ze strony Ministerstwa, w celu zwiększenia powierzchni obsadzanych jeżynami. W Kosowie jeżyny są uprawiane głównie w gminach: Podujevë, Gjakova, Kamienica, Vitia i Gjilan. W ostatnich latach wzrosła ilość obsadzanych hektarów, jednak dominują pola o powierzchni mniejszej niż 0,1 ha. (koha.net)

 

Opracowały: Sylwia Zapalska i Maria Reptowska

About Maria Reptowska

KOMENTARZE