Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: 23 – 29 stycznia 2012 r.

Kosowo: 23 – 29 stycznia 2012 r.

29 stycznia 2012 r.

Albania i Węgry – „walka” o kosowską przestrzeń powietrzną

Od pewnego czasu rząd albański, zachęcany przez Amerykanów, interesował się przejęciem kontroli nad przestrzenią powietrzną Kosowa, do tej pory zarządzaną przez NATO. Ostatecznie jednak zrezygnowano z tego pomysłu. Oprócz Albanii, w „wyścigu” udział biorą także Węgry, które otrzymały wstępne poparcie krajów członkowskich NATO. (shqip)

 

28 stycznia 2012 r.

Termokos i QKUK – umowa na dostawę energii cieplnej

Po kilku spotkaniach kierownictwa ‘Termokos-u’ [Elektrownia Cieplna w Prisztinie, przyp. red.] i QKUK-u [Qendra Klinike Universitare e Kosovës – Kosowska Klinika Uniwersytecka, przyp. red.], które miały na celu znalezienie trwałego rozwiązania problemu zaopatrzenia w energię cieplną QKUK-u, podpisano w końcu umowę, dzięki której elektrownia awaryjna na potrzeby QKUK-u będzie mogła być kontrolowana przez ten szpital. W okresie, gdy ‘Termokos’ ogranicza dostawy energii swoim konsumentom, zostanie zwiększona produkcja energii cieplnej z elektrowni awaryjnej, położonej w pobliżu QKUK-u. (ekonomia-ks.com)

 

27 stycznia 2012 r.

Niewystarczające wykorzystanie alternatywnych źródeł energii

Energia jest głównym sektorem gospodarki Kosowa, głównie dzięki dużych zasobów węgla brunatnego. Obecnie sektor energetyczny jest zdominowany przez Kosowską Korporację Energetyczną [KEK, przyp. red.]. Niemal 90% produkcji energii elektrycznej pochodzi ze spalania węgla brunatnego. W planach rządu jest m.in. zmniejszenie o 20% emisji gazów, 20% wzrost udziału źródeł odnawialnych w całkowitym wykorzystywaniu energii oraz 20% poprawa wydajności energii. (kosova.info)

 

26 stycznia 2012 r.

Zaprezentowano strategię szkoleń zawodowych na lata 2012-2014

Minister Pracy i Polityki Społecznej, Nenad Rashiq, wziął dziś udział w prezentacji Strategii Planu Przygotowania Zawodowego 2012-2014, który zorganizowano w ścisłej współpracy z LUX-Development. Na konferencji dyskutowano o możliwościach podniesienia szkoleń zawodowych w Kosowie oraz celach z tym związanych. W tym roku zostaną otwarte dwa dodatkowe ośrodki przygotowania zawodowego, w Mitrovicy i Gjakovie. (ekonomia-ks.com)

 

Albania, Kosowo i Macedonia podpisały umowę handlową

Albańska Rada Agrobiznesu [KASH – Këshilli i Agrobiznesit Shqiptar, przyp. red.], Albańska Konfederacja Przedsiębiorców [Konfindustria Shqiptare, przyp. red.], Kosowski Sojusz Biznesu [AKB – Aleanca Biznesit Kosovar, przyp. red.] oraz Izba Handlowa Północno-Zachodniej Macedonii [Oda Ekonomike e Maqedonisë Veriperëndimore, przyp. red.] podpisały w czwartek w Tiranie umowę współpracy dotyczącej wymiany informacji i wzrostu wymiany handlowej między tymi trzema krajami. (ekonomia-ks.com)

 

25 stycznia 2012 r.

Z posiedzenia Komisji Gospodarczej Parlamentu Kosowskiego

Komisja Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury, Handlu i Przemysłu Parlamentu Kosowskiego, na posiedzeniu stworzyła grupy robocze do następujących projektów ustaw: projekt ustawy o usługach informatycznych, projekt ustawy o utworzeniu Agencji Usług Nawigacji Powietrznej oraz projekt ustawy o turystyce i usługach turystycznych. (kosova.info)

 

24 stycznia 2012 r.

Działania antykorupcyjne – walka z dokumentami

Mimo zatwierdzenia różnych strategii oraz dokumentów dotyczących walki z korupcją, według oceny organizacji w kraju i za granicą, poziom korupcji w Kosowie utrzymuje się nadal na wysokim poziomie. Prezydent Kosowa, Atifete Jahjaga, zapowiedziała utworzenie rady koordynującej walkę z przestępczością zorganizowaną oraz korupcją. (rel)

 

23 stycznia 2012 r.

Zatwierdzono budżet dla RTK

Komisja ds. Budżetu i Finansów Parlamentu Kosowskiego dała w poniedziałek zielone światło dla przyznania budżetu RTK [Radio Televizioni i Kosovës – Kosowskie Radio i Telewizja, przyp. red.] na 2012 rok, który wynosi 8 mln i 260 tys. EUR. W porównaniu z rokiem ubiegłym, RTK otrzyma blisko 2 mln EUR mniej. (kosova.info)

 

Opracowała: Karolina Dargiel

About Karolina Dargiel

KOMENTARZE