Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: 26.11-2.12.2012 r.

Kosowo: 26.11-2.12.2012 r.

ProCredit Bank został ogłoszony bankiem roku w Kosowie

Tytuł najlepszego banku w Kosowie w 2012 r., udzielony przez międzynarodowe czasopismo „The Banker”, otrzymał ProCredit Bank. Wręczenie nagrody odbyło się 28 listopada na ceremonii w Londynie, w której zostały wybrane najlepsze banki w 149 krajach. W imieniu ProCredit Baku, który otrzymał ten tytuł piąty rok z rzędu, nagrodę odebrał Rezak Fetai. (koha.net)

 

Powstanie nowa lista towarów zwolnionych z opłat celnych

Amerykańska Izba Gospodarcza (OEAK) oraz Kosowska Izba Gospodarcza (OEK) zaproponowały Narodowej Radzie ds. Rozwoju Gospodarczego podjęcie odpowiednich środków w celu dalszego rozwoju sektora produkcji przemysłowej, m.in. tworzenie ułatwień podatkowych, a w szczególności rozszerzenie listy towarów zwolnionych z opłat celnych. Na liście towarów zwolnionych z opłat celnych znalazło się 400 produktów, które nie są produkowane w Kosowie.

 

Rozpoczęto proces fiskalizacji w punktach sprzedaży paliw

Od listopada 2012 r. do kwietnia 2013 r., zgodnie z planem fiskalizacji, opublikowanym przez Kosowski Urząd Skarbowy (Administrata Tatimore e Kosovës, ATK), we wszystkich punktach sprzedaży produktów naftowych będą instalowane specjalne urządzenia fiskalne. Proces ten został on podzielony na dwie części. Pierwsza faza powinna się zakończyć 28 lutego 2013 r., a druga 31 marca 2013 r.

 

Podpisano memorandum w sprawie współpracy między BQK a MAPAS

W poniedziałek, 26 listopada br. w Skopju, podpisano memorandum, będące rozszerzeniem porozumienia dotyczącego wymiany doświadczeń i informacji w zakresie emerytur i rent. Umowa została podpisana przez zastępcę dyrektora agencji nadzoru pełnego finansowania ubezpieczeń emerytalnych (MAPAS), Mentora Jakupiego i zastępcę gubernatora Centralnego Banku Kosowa (Banka Qendrore e Kosovës, BQK), Nexhata Kryeziego. Celem memorandum jest pogłębienie współpracy między instytucjami w kwestii wymiany informacji, dokumentów, podejmowania wspólnie decyzji, niesienia pomocy i wsparcia, współpracy w dziedzinie edukacji, badań naukowych, szkoleń i rozwoju wspólnej działalności na rzecz funduszy emerytalnych i ubezpieczeniowych.

 

Otwarto kolejny odcinek autostrady „Ibrahim Rugova”

Otwarcie drugiej sekcji drogi krajowej „Ibrahim Rugova” nastąpiło w poniedziałek przy okazji obchodów 100-lecia niepodległości Albanii. 61-kilometrowa część autostrady, z Vërmicy do Gjurgjicë, została oddana do użytku na Święto Niepodległości Albanii, zgodnie z tym, jak zapowiadał rząd Kosowa. Oddaniu autostrady dla ruchu nie towarzyszyły jednak żadne uroczystości państwowe, ze względu na zorganizowany w miejscu inauguracji protest, którego uczestnicy żądali wydania Fatmira Limaja.

 

BQK – zmniejsza się ilość kredytów

Zmniejszyła się ilość pożyczek udzielonych przez banki. We wrześniu 2012 r. łączna wartość udzielonych kredytów wyniosła 1,76 mld EUR, co stanowi wzrost o 6,2% r/r, jednakże BQK utrzymuje, że obecne tempo wzrostu kredytów jest znacznie niższe w porównaniu z wrześniem 2011 roku. Przyczyną spowolnienia akcji kredytowej jest spadek popytu na kredyty, a także zaostrzenie warunków udzielania kredytów, co znalazło odzwierciedlenie w spadku podaży kredytu, wynika z najnowszych danych Banku Centralnego Kosowa (Banka Qendrore e Kosovës, BQK)

 

Nie będzie depozytów celnych

Kosowski Urząd Celny chce zamknąć prawie wszystkie składy celne, ponieważ niektóre przedsiębiorstwa wykorzystywały je w celu odroczenia terminu płatności podatków. Do tej pory przedsiębiorstwa miały możliwość pozostawienia towarów pod dozorem celnym w miejscach wyznaczonych przez Służby Celne, bez uiszczenia należności przywozowych. Opóźniało to termin płatności cła celnego do momentu wprowadzenia towaru na rynek.

 

Rząd zmniejsza budżety ministerstw

Na wniosek Ministerstwa Finansów, rząd postanowił zmniejszyć wysokość środków finansowych, przyznanych niektórym ministerstwom. Mniej pieniędzy otrzyma m.in. Ministerstwo Handlu i Przemysłu, które miało je przeznaczyć na wspieranie małych przedsiębiorstw. Część z zaoszczędzonych w ten sposób pieniędzy zostanie przekazane gminom.

 

Niepokojący spadek bezpośrednich inwestycji zagranicznych

Wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych w I półroczu 2012 r. spadła o 53,4% r/r – wynika z ostatniego raportu Centralnego Banku Kosowa (Banka, BQK). Nieznacznie – bo o 0,7% r/r – spadły także przekazy pieniężne od emigrantów, które wyniosły w tym okresie 261,5 mln EUR. Jak twierdzą znawcy ekonomii, spadek inwestycji w Kosowie jest skutkiem kryzysu finansowego w wielu krajach Europy oraz braku konkretnych ofert dla inwestorów ze strony kosowskich instytucji, a także brak wystarczającej ochrony dla inwestorów, którzy z powodu złego funkcjonowania systemu sądownictwa, nie są w stanie rozwiązać swoich problemów.

 

Opracowały: Sylwia Zapalska i Maria Reptowska

About Maria Reptowska

KOMENTARZE