Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: 27.08 – 02.09.2012 r.

Kosowo: 27.08 – 02.09.2012 r.

Wartość kredytów i depozytów banków komercyjnych w Q1 i Q2 2012 – dane BQK

Oprocentowanie depozytów w Q1 2012 spadło do 3,3% z 3,4% w Q1 2011, podał Centralny Bank Kosowa (Banka Qendrore e Kosovës, BQK). W Q1 2012 wartość wydanych kredytów osiągnęła wartość 1,72 mld EUR, natomiast wartość depozytów – 2,08 mld EUR. Aż 69,9% stanowiły kredyty dla przedsiębiorstw, a pozostałe 30,1% – kredyty dla gospodarstw domowych. W prawie wszystkich bankach komercyjnych w Kosowie wartość kredytów i depozytów w Q2 zanotowała spadek w porównaniu do Q1. Wzrost depozytów zanotował Narodowym Banku Handlowym (Banka Kombëtare Tregtare), Bank TEB oraz słoweński bank NLB Prishtina. Wartość kredytów wzrosła natomiast w Bank TEB, NLB Prishtina oraz największy bank w kraju – ProCredit Bank, w którym kredyty wzrosły z 482,5 mln EUR do 496 mln EUR k/k, a depozyty spadły z 643,7 mln EUR do 633,7 mln EUR k/k.

 

IV zebranie Krajowej Rady ds. Rozwoju Gospodarczego

Postępy, które osiągnęła Grupa Robocza ds. Reformy Systemu Zezwoleń i Licencji, nowy pakiet fiskalny, strategia dotycząca surowców mineralnych na lata 2012-2025, możliwość wprowadzenia przedmiotu przedsiębiorczość w szkołach podstawowych i średnich – to główne tematy, które zostały omówione na czwartym posiedzeniu Krajowej Rady ds. Rozwoju Gospodarczego (Këshilli Kombëtar për Zhvillim Ekonomik, KKZHE). Na spotkaniu podkreślono także, że głównym zadaniem KKZHE pozostaje redukcja biurokracji oraz przeszkód w prowadzeniu biznesu w Kosowie, a także stymulacja sektora prywatnego. Na końcu zebrania został zatwierdzony wniosek Amerykańskiej Izby Gospodarczej o zmniejszeniu liczby dni wolnych od pracy oraz poprawce do ustawy o świętach urzędowych w Kosowie. (koha.net)

 

Banki komercyjne utrzymują wysokie oprocentowanie depozytów

Średnia wartość oprocentowania depozytów w czerwcu 2012 r. wyniosła 3,59% i w porównaniu z innymi krajami w strefie euro, gdzie średnia wysokość oprocentowania wynosi 2,8%, jest dość wysoka. Oprocentowanie depozytów dwuletnich wynosi 5,5%, a trzyletnich – 6%. W lipcu br., ogólna suma depozytów bankowych osiągnęła wartość ok. 2,2 mld EUR i zanotowała wzrost 10.1% r/r.

 

Wzrost złych kredytów do 6,5%

W pierwszym kwartale 2012 r.,  liczba tzw. złych kredytów wzrosła do 6,5%, podczas gdy w 2011 r. stanowiły one 5,7% wszystkich pożyczek, wynika z danych Banku Centralnego Kosowa (Banka Qendrore të Kosovës, BQK). Mimo to dyrektorzy banków kosowskich utrzymują, że nie stanowią one przeszkody w dalszym rozwoju systemu bankowego, który jest jednym z najbardziej dochodowych w Europie, ponieważ nadal pozostają na najniższym poziomie w regionie.

 

Wysoki import niepokoi ekonomistów

Wysoka stopa importu i produkcja krajowa na niewielką skalę niepokoją ekonomistów, którzy obwiniają instytucje Kosowa o brak strategii rozwoju produkcji lokalnej. Rząd Kosowa wydaje dziennie prawie 1 mln EUR na sprowadzenie produktów podstawowych zza granicy. Zdaniem ekonomistów powinna zostać zwiększona produkcja lokalna, dzięki temu koszty importowanych produktów uległyby zmniejszeniu.

 

Brak zysków z autostrady Vërmicë-Merdare

Autostrada Vërmicë-Merdare, łącząca Kosowo z Albanią, nie przynosi oczekiwanych dochodów, szacują przedstawiciele organizacji gospodarczych w Kosowie. Prace na autostradzie rozpoczęły się w kwietniu 2010 r. i potrwają do listopada br., część autostrady została już otwarta dla ruchu. Obecnie koszt budowy wyniósł już 509 mln EUR, a zgodnie z podpisaną umową łączny koszt ma wynieść 700 mln EUR. Członek Zarządu Amerykańskiej Izby Handlowej (OEAK), Lekë Musa, podkreśla jednak, że aby uzyskać oczekiwany zysk z autostrady, poprawie infrastruktury powinna towarzyszyć odpowiednia polityka handlowa, którą musi realizować rząd Kosowa w celu zwiększenia produkcji krajowej i wykorzystania nowych autostrad do polepszenia międzynarodowej wymiany handlowej.

 

Doradca inwestycyjny pomoże w realizacji planu rozwoju Brezovicy

Międzyministerialny Komitet Sterujący, zajmujący się wykonywaniem procedur związanych z realizacją planu rozwoju ośrodka turystycznego Brezovica, podjął decyzję o zatrudnieniu wyspecjalizowanego doradcy inwestycyjnego. Oczekuje się, że ten krok pomoże w przyciągnięciu inwestorów i usprawni realizację planu rozwojowego, który przewiduje modernizację i rozbudowę centrum, co pozwoli Kosowu stać się w tym zakresie konkurencją dla Macedonii i Bułgarii. Ponadto zakłada on rozbudowanie jego letniej oferty, dzięki czemu stanie się ono całorocznym ośrodkiem turystycznym i zapewni miejsca pracy nie tylko w sezonie zimowym.

 

Albania i Kosowo podpiszą umowę o współpracy gospodarczo-handlowej

Współpraca gospodarczo-handlowa pomiędzy Albanią a Kosowem była głównym tematem spotkania kosowskiego ministra rozwoju gospodarczego, Besima Beqaja oraz albańskiego ministra gospodarki, handlu i energetyki, Edmonda Haxhinasty. Ministrowie zapowiedzieli, że w tym roku odbędzie się pierwsze zebranie Wspólnej Komisji Gospodarczej Albanii i Kosowa, a także podkreślili, że mimo że wymiana gospodarczo-handlowej pomiędzy państwami stale się zwiększa, istnieje jeszcze wiele możliwości jej zintensyfikowania i rozszerzenia. Za najważniejsze dziedziny współpracy uznano rozwój sektora i rynku gazu ziemnego oraz zintegrowanie systemów energetycznych Kosowa i Albanii. (telegrafi.com)

 

Nowa usługa w Prywatnym Banku dla Firm – płacenie podatków przez konta internetowe

Klienci Prywatnego Banku dla Firm od ubiegłego tygodnia mają możliwość zapłacenia należności podatkowych poprzez swoje konta internetowe. Jest to kolejna z usług banku, która umożliwia szybkie i łatwe zarządzanie finansami dla klientów biznesowych. Dzięki łatwemu w obsłudze programowi e-bankowemu, przedsiębiorcy będą mogli zadeklarować wysokość podatku oraz  uiścić należną kwotę, nie tracąc czasu i energii na stanie w kolejkach. (zeri.info)

 

Ruch Vetëvendosje sprzeciwia się prywatyzacji w Kosowie

Ruch Vetëvendosje (Samostanowienie) kategorycznie sprzeciwia się prywatyzacji PTK oraz planowanej na ostatni kwartał br., prywatyzacji kopalni Trepça, twierdząc, że ich celem jest jedynie wypełnienie kieszeni urzędników rządowych. Do złączenia sił przeciwko działaniom rządu, ruch nawołuje społeczeństwo, opozycję i media, a do wyrażenia sprzeciwu wykorzystuje niestandardowe środki, takie jak blokowanie telefonów Hashima Thaçiego, Besima Beqaja, Bedriego Hamzy i Mimozy Kusari-Lili, wysyłając setki SMS-ów, dotyczących sprzeciwu wobec procesów prywatyzacji; rozwieszanie plakatów w Prisztinie z napisem „Nakaz aresztowania” wzywających do aresztowania ww. polityków pod zarzutem narażania gospodarki Kosowa, w celu zaspokojenia własnych interesów czy manifestacja pod domem premiera Thaçiego, gdzie umieszczono napis „Własność na sprzedaż – cena 26 300 EUR”, co miało być symbolicznym zwróceniem uwagi na sprzedaż własności państwowych za niskie kwoty. Przedstawiciele ruchu, Dardan Sjediu i Visar Ymeri zapowiedzieli, że tegoroczny wrzesień zostanie zapamiętany na długo, a opozycja łącznie ze społeczeństwem obywatelskim i mediami zrobi wszystko, aby zatrzymać „kradzież zwaną prywatyzacją”.

 

Opracowały: Maria Reptowska i Sylwia Zapalska

 

About Sylwia Zapalska

KOMENTARZE