Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: 28 listopada – 4 grudnia 2011 r.

Kosowo: 28 listopada – 4 grudnia 2011 r.

4 grudnia 2011 r.
Walka z korupcją tylko na papierze
Ruch FOL opublikował dziś analizę pod tytułem: „Słabości strategii przeciwko korupcji 2009-2011”. Szef Ruchu FOL, Petrit Zogaj, ocenił, że korupcja w Kosowie niszczy interesy mieszkańców Kosowa. Raport Transparency International potwierdza, że instytucje nie zwalczają korupcji, co sprawia, że Kosowo plasuje się dwa miejsca niżej niż uprzednio. Brakuje przede wszystkim szczegółowych studiów, badań i raportów dotyczących charakteru, natury i przyczyn korupcji. (kosova.info)

3 grudnia 2011 r.
UBT obchodzi 10-lecie
Ceremonię 10-lecia założenia Uniwersytetu Biznesu i Technologii (UBT) świętowano w hotelu „Grand” w Prisztinie. Uniwersytet przed dziesięciu laty założono z myślą, aby stał się liderem wśród uniwersytetów w Kosowie. Dziś może się poszczycić nowymi, interdyscyplinarnymi i innowacyjnymi kierunkami studiów, dokładnie dobraną kadrą akademicką z całego świata, nowoczesnymi laboratoriami i infrastrukturą oraz współpracą z ośrodkami naukowymi z całego świata. (kosova.info)

2 grudnia 2011 r.
Kryzys w strefie euro: Kosowo naśladuje model niemiecki
Eksperci ekonomiczni oceniają, że Kosowo, w przypadku upadku waluty euro, powinno brać przykład z krajów silniejszych ekonomicznie i myśleć w żadnym wypadku o emisji waluty krajowej. (kosova.info)

Dodatkowe 10.1 mln euro na sektor rolnictwa
Rząd Królestwa Danii wesprze sektor rolnictwa w Kosowie kwotą 10.1 mln euro. Kosowski Minister Finansów i zastępca Ambasadora Danii w Albanii podpisali dziś na spotkaniu umowę dotyczącą duńskiego dofinansowania, którego 80% będzie stanowił grant inwestycyjny na wsparcie rolnictwa i rozwoju wsi w Kosowie. (kosova.info)

1 grudnia 2011 r.
Spotkanie z szefami związków przedsiębiorców
Minister Finansów Kosowa, Bedri Hamza spotkał się z przedstawicielami związków przedsiębiorców, szefem Kosowskiej Izby Gospodarczej, Szefem Amerykańskiej Izby Gospodarczej, oraz szefem Kosowskiego Sojuszu Przedsiębiorstw. Podczas spotkania rozmawiano o wzmocnieniu współpracy między ministerstwem a związkami, w celu poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Kosowie. (kosova.info)

30 listopada 2011 r.
Mniejsze oprocentowanie kredytów
Bank Przedsiębiorczy [BpB – Banka për Biznes – przyp.red.] w Kosowie od 1 grudnia 2011 wprowadza obniżkę oprocentowania kredytu o 5%. Oferta dotyczy nowych kredytów oraz kredytów udzielanych osobom fizycznym do kwoty 50.000 euro. Oferta ma być aktualna do 31 marca 2012. (kosova.info)

Rekordowe ceny benzyny
Ceny paliw w Kosowie znów wzrosły w drugiej połowie listopada. W tym samym czasie cena benzyny na giełdzie spadła. Cena litra benzyny wyniosła w Kosowie 1,33 euro. Na rynku można jednak znaleźć niższe ceny, w zależności od regionu Kosowa. (kosova.info)

KIG i IOM podpisały umowę o współpracy
Kosowska Izba Gospodarcza i Międzynarodowa Organizacja na rzecz Migracji [IOM – International Organization for Migration – przyp.red.] podpisały memorandum dot. współpracy obu instytucji. Wspólnie mają pracować nad implementacją projektów dot. przygotowania uchodźców i emigrantów powracających do Kosowa. (ekonomia-ks.com)

29 listopada 2011 r.
Ruszają Targi „Dni Małych Przedsiębiorstw”
Dziś w Centrum Targowym w Fushë-Kosovë rozpoczęły się targi małych przedsiębiorstw, organizowane przez Agencję Wsparcia Małych i Średnich Przedsiębiorstw, agencję Ministerstwa Handlu i Przemysłu, we współpracy z Kosowską Izbą Gospodarczą. (ekonomia-ks.com)

Produkty krajowe – jakość bez standardów
Przedsiębiorstwa w Kosowie nadal zmagają się z wieloma problemami podczas wykonywania swojej działalności. Twierdzą, że z braku koniecznej infrastruktury, często ich produkty nie są konkurencyjne na rynku. Mimo to, do tej pory ze strony producentów nie uczyniono nic, aby produkty krajowe były wyższej jakości. (kosova.info)

28 listopada 2011 r.
Firmy amerykańskie zainwestują w Kosowie?
Podczas konferencji dot. inwestycji w Kosowie odbywającej się w Houston w USA, wicepremier Kosowa, Behgjet Pacolli będzie przekonywał firmy amerykańskie do inwestowania w Kosowie, prezentując dotychczasowe osiągnięcia Kosowa w zakresie przygotowania infrastruktury dla inwestycji. (kosova.info)

Opracowała: Karolina Dargiel

About Karolina Dargiel

KOMENTARZE