Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: 29.10 – 4.11.2012 r.

Kosowo: 29.10 – 4.11.2012 r.

Kryteria wykonawcze zostały wypełnione – MFW

Kosowska polityka makroekonomiczna i finansowa jest na dobrej drodze, a kryteria wykonawcze zostały wypełnione, stwierdzili przedstawicielem misji Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) po przeprowadzonej ocenie realizacji porozumienia stand-by. W rezultacie, pod koniec br., Kosowo otrzyma kolejną transzę kredytu, wynoszącą 41 mln EUR. Jednocześnie, przedstawiciele MFW zalecili władzom Kosowa, aby wzmocnili ramy prawne i regulacyjne dla systemu finansowego oraz przeprowadzili reformy w celu zwiększenia konkurencyjności. Zwrócili także uwagę na potrzebę uważnego nadzoru finansowego ze strony Kosowskiego Banku Centralnego.

 

Promocja możliwości inwestycyjnych Kosowa w Hadze

W dniach 29-30 października w Hadze odbyła się konferencja „Inwestycje i możliwości handlowe Kosowa”, mająca na celu pogłębienie współpracy gospodarczej między Kosowem a Holandią, a także przyciągnięcie inwestorów zagranicznych. W konferencji wzięło udział 60 przedstawicieli średnich i dużych firm z Kosowa i Holandii, którzy mieli okazję do zapoznania się ze sobą pod kątem zbadania możliwości współpracy. Haga była kolejnym miastem, w którym zorganizowano konferencję w ramach akcji promowania Kosowa w krajach europejskich i USA. Do końca roku przewidziane są jeszcze 4 konferencje – w Chorwacji, Słowenii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Arabii Saudyjskiej.

 

Międzynarodowe targi AGROKOS 2012 w Prisztinie

Od 29 października do 1 listopada w Pałacu Młodzieży w Prisztinie trwała XII edycja Międzynarodowych Targów Agrobiznesu, Żywności i Napojów AGROKOS 2012. Od tego roku targom towarzyszył także Food and Drink Fest – festiwal żywności oraz napojów alkoholowych i bezalkoholowych, który po raz pierwszy odbył się w Kosowie. Targi AGROKOS, które mają już w Kosowie solidną tradycję organizacyjną, przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności kosowskich produktów, nie tylko na rynku wewnętrznym, lecz także poza granicami kraju. W ramach tego wydarzenia organizowane są również seminaria i konferencje o charakterze naukowym, na których poruszane są kluczowe dla rolników i przedsiębiorców kwestie dotyczące zwiększenia konkurencyjności ich produktów.

 

Powstaną cyfrowe mapy topograficzne Kosowa

Japońska Agencja Współpracy Międzynarodowej (JICA) oraz Kosowska Agencja Katastralna podpisały umowę o rozpoczęciu projektu „Plan zagospodarowania przestrzennego Kosowa”. W ramach porozumienia, JICA zapewni wsparcie techniczne oraz odpowiedni sprzęt do tworzenia cyfrowych topograficznych map miejskich w skali 1: 5000 oraz kraju w skali 1: 25000, a także baz danych dla geograficznych systemów informacyjnych. Wartość projektu to ok. 4 mln EUR. (ekonomia-ks.com)

 

Podstacja energetyczna Gjilan 5 rozpocznie działalność

Za kilka dni rozpocznie działalność, budowana od 2008 r. podstacja energetyczna Gjilan 5, która rozwiąże problem dostaw energii we wschodnim Kosowie na najbliższe 50 lat. Wartość projektu, realizowanego i finansowanego przez rząd szwajcarski to ok. 10,5 mln EUR. Jest to największa inwestycja w tym regionie. (koha.net)

 

Przyjęto projekt budżetu na 2013 rok

Minister finansów Bedri Hamza, przedstawił projekt budżetu na 2013 r. Ogólne przychody zaplanowano na kwotę 1,423 mld EUR, natomiast wydatki na 1,586 mld EUR. Do projektu przyszłorocznego budżetu został wpisany projekt budowy autostrady Skopje-Prisztina, na który przeznaczono 30 mln EUR. W ramach budżetu na 2013 r. pojawią się także zasady fiskalne, dzięki którym obecny rząd oraz inne instytucje będą prowadzić zrównoważony i korzystny dla kraju deficyt budżetowy.

 

Studenci z Kosowa ukończyli Szkołę Biznesu Coca-Cola Hellenic

Dziewięciu studentów z różnych uniwersytetów w Prisztinie, ukończyło Szkołę Biznesu Coca-Cola Hellenic. Celem projektu, zainicjowanego przez władze przedsiębiorstwa, była pomoc młodym ludziom w zdobyciu wiedzy teoretycznej i praktycznej, którą będą mogli wykorzystać w rozwoju zawodowym. Przez trzy tygodnie studenci brali udział w szkoleniach, pracach zespołowych nad projektami, dzięki czemu mieli okazję poznawać środowisko biznesowe, zdobyć wiedzę na temat sprzedaży i zarządzanie oraz praktyk biznesowych jednej z najbardziej znanych firm na świecie. (zeri.info)

 

Infrastruktura drogowa priorytetem w 2013 roku

Projekt budżetu na 2013 r. przewiduje m.in. budowę obiektów szkolnych, dotacje dla rolników, przeprowadzenie reform administracji publicznej i ochrony zdrowia. Kluczowymi inwestycjami przyszłego roku będą jednak te związane z infrastrukturą drogową, m.in. ukończenie budowy odcinka Morinë-Merdarë na autostradzie Vermicë-Merdarë, na który przeznaczono 217 mln EUR oraz rozpoczęcie budowy autostrady Prisztina-Hani i Elezit.

 

Polityka opóźnia prywatyzację Brezovicy

Rewitalizacja kompleksu turystycznego Brezovica może nastąpić jedynie w wyniku prywatyzacji, który powinna dojść do skutku jak najszybciej, mówią eksperci z branży turystycznej i ekonomiści. Przygotowania do prywatyzacji rozpoczęły się już w roku 2006. Przedstawiciele Kosowskiej Agencji Prywatyzacji w ubiegłym roku deklarowali, że sprzedaż zostanie zakończona w roku 2012. Urzędnicy Ministerstwa Handlu i Przemysłu są obecnie w trakcie procesu wybierania firmy doradczej dla transakcji, która miałaby się również zająć oceną projektu wysuniętego przez Unię Europejską. Tymczasem wydłużenie procesu prywatyzacji obciąża poważnie budżet państwa, a taki stan ma według ekspertów podłoże polityczne.

 

Kosowo jednym z trzech najbiedniejszych krajów Europy

W Europie najbogatsi są mieszkańcy Liechtensteinu, najbiedniejsi natomiast – Mołdawii, wynika z wyników analizy niemieckiej agencji badawczej GfK GeoMarketing, dotyczącej dochodów i oszczędności w 42 krajach Europy. Tuż za mieszkańcami Liechtensteinu uplasowali się Szwajcarzy i Luksemburczycy. Na końcu listy znalazły się: Kosowo, Białoruś i Mołdawia. (ekonomia-ks.com)

 

Opracowały: Sylwia Zapalska i Maria Reptowska

About Maria Reptowska

KOMENTARZE