Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: 3 – 9 grudnia 2012 r.

Kosowo: 3 – 9 grudnia 2012 r.

Porozumienie o współpracy celnej z Polską

We wtorek, 4 grudnia, dyrektor ds. egzekwowania prawa celnego, Bahri Berisha oraz generalny dyrektor Służby Celnej, Jacek Kapica podpisali obustronną umowę o współpracy między Służbą Celną Kosowa i Polski. Ważnym elementem współpracy kosowsko-polskiej będzie walka z przemytem, ze szczególnym naciskiem na towary akcyzowe. Berisha w imieniu Kosowskiej Służby Celnej poprosił Polskę o poparcie dla członkostwa Kosowa w Światowej Organizacji Celnej (WCO), natomiast Kapica zapewnił o całkowitym poparciu ze strony Polskiej Służby Celnej podczas najbliższego posiedzenia organizacji. Umowa celna zawarta z Polską to dla Kosowa dziesiąte tego typu porozumienie podpisane ze Służbami Celnymi innych krajów.

 

Kosowo zostało członkiem EPEC

Republika Kosowa została pełnoprawnym członkiem Europejskiego Centrum Ekspertyzy w zakresie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (EPEC). Jako pełnoprawny członek, Kosowo może nawiązać współpracę z innymi państwami członkowskimi, które mają duże doświadczenie w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP),  a także w sektorach usługowym oraz infrastrukturalnym.

 

Założono Klub Inwestorów Zagranicznych

Zarządzanie politykami i strategiami, mającymi na celu przyciągnięcie inwestorów i zwiększenie bezpośrednich inwestycji zagranicznych, wsparcie inwestorów oraz promowanie otoczenia biznesowego w Kosowie – to główne cele Klubu Inwestorów Zagranicznych, który został założony z inicjatywy Kosowskiej Izby Gospodarczej (OEK) przy współpracy z Niemieckim Towarzystwem Współpracy Międzynarodowej (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit, GIZ) i będzie koordynowany przez Izby Gospodarcze w Kosowie, przy wsparciu inwestorów oraz Agencji Promocji Inwestycji w Kosowie. Przewodniczący OEK, Safet Gërxhaliu, wyraził nadzieję, że nowo powstały klub pomoże w polepszeniu środowiska biznesowego w Kosowie oraz zwiększy współpracę między instytucjami gospodarczymi w kraju. Następne spotkanie klubu odbędzie się 19 grudnia i zostanie na nim omówiony szczegółowy zakres jego obowiązków oraz działalności.

 

HIFA-OIL skończyła realizację projektu w Kosowie

HIFA-OIL, jedna z największych firm zajmująca się dystrybucją ropy naftowej w Bośni i Hercegowinie, zakończyła kilka dni temu projekt zaopatrzenia wykonawców autostrady łączącej Kosowo i Albanię w bitumen. Mowa o największym projekcie infrastrukturalnym w regionie, w który zaangażowane były znane firmy budowlane Bechtel i Enka, a inwestorem był rząd Kosowa. Przedstawiciele firmy HIFA-OIL zostali zaproszeni na uroczyste otwarcie 5 sekcji autostrady Kosowo – Albania, a wykonawcy wyrazili zadowolenie ze współpracy.

 

Powstało bezpośrenie połączenie lotnicze pomiędzy Kosowem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi

W czwartek, 29 listopada 2012 r., zostało wprowadzone bezpośrednie połączenie lotnicze pomiędzy Kosowem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Loty obsługiwane są przez linie lotnicze Air Arabia i będą się odbywać w poniedziałki i czwartki. Samoloty będą startować z portu lotniczego w Szardży, natomiast lądować będą na lotnisku „Adem Jashari” w Prisztinie. Połączenie lotnicze ma ogromne znaczenie dla zacieśnienia współpracy gospodarczej między krajami, rozwoju handlu i wspólnych inwestycji.

 

BQK uruchomił Rejestr Kredytów

Kosowscy kredytobiorcy będą mieli dostęp do raportów kredytowych za pośrednictwem Internetu, dzięki Rejestrowi Kredytowemu, którego najnowszą wersję przedstawił w piątek Bank Centralny Kosowa (Banka Qendrore e Kosovës, BQK). Rejestr otwiera nowe możliwości odpowiedzialnego finansowania dla obywateli Kosowa i liderów biznesu. Ułatwi on kredytobiorcom dostęp do danych, będzie gwarantem bezpieczeństwa danych osobowych, a także pomoże w utrzymaniu dobrej historii kredytowej.

 

Kusari-Lila na międzynarodowym forum gospodarczym w Turcji

W niedzielę, 2 grudnia br. w Bursie, odbyło się spotkanie międzynarodowe, mające na celu pogłębienie współpracy gospodarczej i handlowej między Turcją a krajami bałkańskimi oraz promowanie możliwości inwestycyjnych na Bałkanach. Wicepremier i minister handlu i przemysłu, Mimoza Kusari-Lila, która reprezentowała Kosowo, zapewniła, że zobowiązuje się ono do polepszenia klimatu inwestycyjnego poprzez reformy, które realizuje rząd i zaprosiła tureckie firmy do inwestowania w Kosowie. Zaznaczyła także, bazując na badaniach Ministerstwa Handlu i Przemysłu, iż wymiana handlowa między Turcją a Kosowem wciąż wzrasta – w roku 2007 osiągnęła wartość 100 mln EUR, natomiast w 2011 roku 200 mln EUR. Kusari-Lila wyraziła także swoje zadowolenie z faktu, iż tureckie firmy są obecne w Kosowie przy realizacji największych projektów.

 

Podsumowanie „Tygodnia Biznesu Narodowego”

W czwartek, 6 grudnia br. w Skopju, odbyło się spotkanie podsumowujące realizowany przez ponad pół roku projekt „Tydzień Biznesu Narodowego”, mający na celu promocję albańskich produktów w 5 państwach zamieszkanych przez Albańczyków. Podczas spotkania Izba Gospodarcza Macedonii oraz Kosowski Sojusz Biznesu (AKB) ogłosili listę 10 najlepszych albańskich firm. „Tydzień Biznesu Narodowego” odbył się w Kosowie, Albanii, Czarnogórze, Macedonii i Serbii, w ramach obchodów 100-lecia proklamowania niepodległości przez Albanię.

 

Kosowo awansowało w rankingu Transparency International

Kosowo znalazło się na 105 miejscu w raporcie przygotowanym przez Transparency International (TI), ukazującym percepcję korupcji przez ludzi biznesu i analityków z całego świata, w tym ekspertów zamieszkałych w ocenianych państwach. Tegoroczna pozycja Kosowa w rankingu oznacza poprawę o 7 miejsc w stosunku do roku 2011. Jednakże poziom korupcji w Kosowie jest nadal  jednym z najwyższych w regionie.

 

Wymiana handlowa między Albanią a Kosowem sięgnęła 20 mln EUR

Wymiana handlowa między Albanią i Kosowem na polu rolnictwa wzrosła w ciągu ostatnich sześciu lat pięciokrotnie, jednak nadal pozostaje na zbyt niskim poziomie. Całkowita wartość importowanych produktów rolniczych w 2011 r. to 8,9 mln EUR, natomiast eksportowanych to 10, 6 mln EUR.

 

Opracowały: Maria Reptowska i Sylwia Zapalska

 

About Sylwia Zapalska

KOMENTARZE