Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: 31 października – 6 listopada 2011 r.

Kosowo: 31 października – 6 listopada 2011 r.

6 listopada 2011 r.

Europejski kryzys nie ominie Kosowa

Eksperci ekonomiczni w Prisztinie twierdzą, że europejski kryzys gospodarczy w 2012 r. dotknie również gospodarki Kosowa. Kryzys w strefie euro z pewnością będzie mieć dla niej negatywne skutki. Wysoki stopień bezrobocia oraz zmniejszająca się liczba inwestycji zagranicznych nie ułatwią walki z kryzysem. (kosova.info)

 

5 listopada 2011 r.

„Halo” z Albanią, a nie z Serbią

Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego twierdzi, że Kosowo może wnioskować o czasowe wykorzystywanie kodu telefonicznego Albanii na wszystkie sieci kosowskie. Z braku własnego kodu telefonicznego, Kosowo od 2008 r. nadal używa kodu Serbii, która, według gazety „Bota Sot”, w ciągu roku zarabia z tego tytułu 50 mln euro. (kohaditore.com)

 

4 listopada 2011 r.

Dziecięcy pracownicy wyzwaniem dla instytucji

Praca dzieci w Kosowie nadal pozostaje jednym z głównych wyzwań dla instytucj krajowych, twierdzi Minister Pracy i Polityki Społecznej Republiki Kosowa. Rozmawiano na ten temat na spotkaniu Kosowskiego Komitetu ds. Zapobiegania i Eliminacji Pracy Dzieci. Konieczne jest większe zaangażowanie gmin, które wykrywałyby takie przypadki. W ciągu 2011 r. wykryto pięć przypadków zatrudniania dzieci, jednak liczba może być dużo większa. (kohaditore.com)

 

Shtërpca przygotowuje ofertę turystyczną

Gmina Shtërpca wkrótce otworzy biuro turystyczne, które ma oferować szeroki zakres informacji na temat zasobów naturalnych i turystycznych, takie jak schroniska turystyczne, mapy górskie oraz promowanie produktów rolnicznych. Według przedstawicieli gminy, Shtërpce mają wielki potencjał turystyczny, do tej pory niewykorzystany. (kohaditore.com)

 

Bank Światowy uznaje rozwój energetyki za priorytetowy dla Kosowa

Sektor energetyczny jest i będzie jednym z najważniejszych sektorów, które pomogą w rozwoju gospodarki Kosowa, ocenił szef Banku Światowego, Jan-Peter Olters, jednak konieczne jest wsparcie Banku Światowego w produkcji energii z węgla brunatnego, głównie poprzez projekt „Kosova e Re”. (kohaditore.com)

 

3 listopada 2011 r.

Przerost zatrudnienia w administracji pozostawia bez wynagrodzenia pracowników MAWL-u

Kilku pracowników Ministerstwa Administracji i Władzy Lokalnej nie otrzymali wynagrodzenia za ostatni miesiąc. Ich pensje zostały zablokowne przez Ministerstwo Finansów, które twierdzi, że liczba pracowników Ministerstwa Administracji jest zbyt wysoka, co jest niezgodne z ustawą budżetową. (kohaditore.com)

 

Powstaje krajowa rada własności intelektualnej

W porozumieniu z Biurem Własności Intelektualnej, które działa z ramienia Ministerstwa Handlu i Przemysłu powołano Krajową Radę Własności Intelektualnej, która ma zwiększyć współpracę i koordynację między instytucjami zajmującymi się ochroną praw własności intelektualnej w Kosowie. (ekonomia-ks.com)

 

2 listopada 2011 r.

Izba Celna w ciągu jednego dnia zebrał 6 mln euro

Dzień 1 listopada był rekordowym dniem dla Kosowskiej Izby Celnej, jeśli chodzi o wpływy do kasy z podatków od towarów importowanych. Do dziś Izba zebrała w sumie 676,7 mln euro, co stanowi 18,2%  więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym. (ekonomia-ks.com)

 

Rząd zakazał wydobywania piasku z kosowskich rzek

Na posiedzeniu rządu przyjęto projekt ustawy dotyczącej rolnictwa organicznego oraz przyjęto projekt uchwały dotyczącej zakazu eksploatacji dna rzek Kosowa. Niekontrolowane użytkowanie i eksploatacja piasku w kosowskich rzekach powoduje degradację środowiska naturalnego. (ekonomia-ks.com)

 

1 listopada 2011 r.

Otwarto Centrum Obsługi Telefonicznej w ATK

W Kosowskim Urzędzie Skarbowym [ATK – Administrata Tatimore e Kosovës – przyp.red.] ruszyło Centrum Obsługi Telefoinczej, które ma ułatwić kontakt między podatnikiem w urzędem skarbowym. (kosova.info)

 

Producenci żądają poprawy środowiska gospodarczego

Szef Kosowskiej Izby Ekonomicznej ocenił, że nie da się przecenić roli biznesu w procesie poprawy szans rozwojowych kraju, a te szanse zaczynają się w polityce fiskalnej, która pobudza inwestycje i gwarantuje wzrost ekonomiczny. (kosova.info)

 

Lotniczy giganci uciekają z Kosowa

Międzynarodowe lotnisko w Prisztinie „Adem Jashari”, które od kwietnia tego roku jest zarządzane przez tureckie konsorcjum „Limak & Lion” jest kilkakrotnie droższe niż Międzynarodowe Lotnisko w Tiranie, czy też lotnisko w Skopju. Cena wynajmu metra kwadratowego na biura agencji turystycznych na kosowskim terminalu wynosi w 200 euro, natomiast dla agencji lotniczych – 100 euro. Dla porównania, cena za m. kw. na lotnisku w Dubaju wynosi nie więcej niż 250 euro, natomiast na odnowionym lotnisku w Tiranie – 25 euro za m.kw. (kosova.info)

 

31 października 2011 r.

Autostrada Prisztina – Skopje (nie) zostanie otwarta w 2012 r.

Projektu budowy autostrady Prisztina-Han i Elezit nie przewidziano w projekcie budżetu na rok 2012, co według ministerstwa infrastruktury nie oznacza, że projekt zostanie niezrealizowany. Według tego resortu zebrano potrzebą dokumentację, a realizacja projektu odbędzie się pod koniec 2012 r. (kosova.info)

 

Obniżenie bezrobocia: misja (nie)możliwa

Przez lata poziom bezrobocia w Kosowie wynosił 43%. Rząd obiecuje, że do roku 2014 ten odsetek zmniejszy się o 10%. Będzie to możliwe dzięki realizacji planu „Wizja Gospodarcza Kosowa 2011-2014”. (kosova.info)

 

Od 1 listopada paliwo będzie lepszej jakości

Od listopada na rynek kosowski będzie sprzedawana benzyna o dużo lepszej jakości niż dotychczas, co ma aż pięciokrotnie zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska. Od teraz benzyna ma odpowiadać standardom europejskim. (rtk)

 

PKB wzrosło o 3,9%

Według Kosowskiego Urzędu Statystycznego w 2010 r. Kosowo osiągnęło realną normę wzrostu Produktu Krajowego Brutto w wys. 3,9% w porównaniu z rokiem ubiegłym. (ekonomia-ks.com)

 

Opracowała: K.D.

About Karolina Dargiel

KOMENTARZE