Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: 4 – 10 lutego 2013 r.

Kosowo: 4 – 10 lutego 2013 r.

Źródło: europa.eu

 

Konkurs na rzecz wspierania młodych przedsiębiorców

W czwartek, 7 lutego br. w Prisztinie, odbył się konkurs zorganizowany przez Agencję Wspierającą Młodych Przedsiębiorców (Encouraging Young Entrepreneurs, EYE), mający na celu wyłonienie osób młodych, ambitnych i przedsiębiorczych. Autorzy najbardziej innowacyjnych pomysłów, przy wsparciu i pomocy EYE, rozpoczną zakładanie własnych firm. Konkurs był podzielony na trzy etapy. Po pierwszych dwóch etapach, złożonych z prezentacji swoich pomysłów na udany biznes i szczegółowej relacji na temat realizacji każdego z nich, uczestnicy napisali biznesplany.

 

Ponowny przetarg na projekt Brezovica

Ministerstwo Handlu i Przemysłu ponownie otworzyło procedurę przetargową w celu wyłonienia firmy, która zajmie się zaprojektowaniem, rozwojem i finansowaniem centrum turystycznego Brezovica. Firmy mogą składać odpowiednie dokumenty do 21 marca. Procedura ta jest oparta na decyzji rządu z października 2011 r., zgodnie z którą powstał także Międzyministerialny Komitet Sterujący zajmujący się wykonywaniem procedur związanych z realizacją planu rozwoju ośrodka turystycznego Brezovica. (kosovatimes.net)

 

Ruszyły przygotowania do budowy drogi Tetovo-Prizren

Ministerstwo Infrastruktury w Macedonii przygotowało projekt drogi Tetovo-Prizren, której łączny koszt ma wynieść 40 mln EUR. 40-kilometrowy odcinek usprawni ruch z Kosowa do Macedonii. Według projektu droga Tetovo-Prizren ma mieć 40 km oraz 1 tunel, którego długość wyniesie 3 km.

 

Japońska firma California Hills zainteresowana inwestycjami w Kosowie

Wiceminister rozwoju gospodarczego, Gani Koci, gościł przewodniczącego japońskiej firmy California Hills, Charliego Takę, by omówić możliwości inwestycyjne w Kosowie w dziedzinie nieruchomości i budownictwa. Charlie Taka wyraził swoją gotowość do inwestycji w Kosowie w dziedzinie budownictwa i technologii informacyjnych. Firma California Hills, będąca częścią Global Investment Group, jest zainteresowana budową obiektów mieszkalnych.

 

Nowe przywileje dla inwestorów zagranicznych

Mniejszy podatek oraz gwarancja otrzymania wsparcia od rządu w przypadku problemów finansowych, to tylko niektóre z przywilejów, które inwestorom zagranicznym ma zapewnić nowa ustawa o inwestycjach zagranicznych. Projekt ten spotkał się jednak ze sprzeciwem społeczeństwa, które uważa, że działa on na szkodę kosowskich przedsiębiorców, a także uzależnia rząd od inwestorów zagranicznych. Ustawa nie gwarantuje władzom ochrony w przypadku odstąpienia od pomocy przedsiębiorcom, więc nie odważą się działać przeciw ich interesom.

 

Konferencja na temat zachęcenia diaspory do inwestycji

Obecna sytuacja społeczno-ekonomiczna kosowskiej diaspory, osiągnięcia rządu na polu stworzenia ułatwień dla inwestorów, a także bariery, z którymi muszą się zmierzyć inwestorzy zagraniczni, to główne tematy debaty „Badania i analizy na temat przyciągnięcia inwestycji z diaspory”, która została zorganizowana przez Ministerstwo ds. Diaspory przy współpracy z Instytutem Riinvest, który przedstawił raport na ten temat.

 

Współpraca z rządem szwajcarskim

Dziewięć gmin w południowo-wschodnim Kosowie podpisało umowę o współpracy z projektem samorządności i decentralizacji LOGOS, który jest finansowany przez Szwajcarską Agencję ds. Współpracy. Zdaniem wiceministra administracji samorządowej, Basriego Musmurata, dobre wyniki gmin w realizacji projektów w przeszłości, zachęciły rząd szwajcarski do kontynuować współpracy oraz do zwiększenie liczby gmin, które otrzymają to wsparcie w przyszłości. (kosovain.eu)

 

Serbskie towary najchętniej wybierane przez kosowskich konsumentów

W ubiegłym roku Kosowo importowało z Serbii towary o wartości ok. 280 mln EUR. Pomimo różnych kampanii, zachęcających do wspierania lokalnych przedsiębiorców i wybierania ich produktów, serbskie towary nadal są najchętniej wybierane przez kosowskich konsumentów, głównie z powodu ich niskiej ceny. (zeri.info)

 

W roku 2012 w Kosowie powstały 9463 nowe firmy

Według Ministerstwa Handlu i Przemysłu w roku 2012, otwarto 9463 nowe firmy, podczas gdy zamknięto ponad 1100. Trend wzrostu liczby zarejestrowanych przedsiębiorstw utrzymuje się również w tym roku. Ponadto, w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym, nastąpił wzrost liczby zarejestrowanych przedsiębiorstw. Od 1 stycznia 2013 r. działalność rozpoczęło 1219 nowych firm, a zakończyło 119 firm. Około 60% z nich działa w branży handlowej oraz usługowej.

 

Nowy termin rozpoczęcia prac nad linią energetyczną Albania-Kosowo

Rząd albański dał w końcu zielone światło dla budowy linii energetycznej Albania-Kosowo. Prace nad nią miały się rozpocząć już w roku 2011, lecz zostały zablokowane przez stronę albańską, która zdecydowała się anulować przetarg. Unieważnienie przetargu dotyczyło prac jedynie na terenie Albanii, po stronie kosowskiej inwestycja ma być kontynuowana przez chorwackie przedsiębiorstwo Dalekovod, które pierwotnie go wygrało.

 

Opracowała: Sylwia Zapalska

About Sylwia Zapalska

KOMENTARZE