Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: 6 – 12 sierpnia 2012 r.

Kosowo: 6 – 12 sierpnia 2012 r.

Kolejny bank turecki prawdopodobnie rozpocznie działalność w Kosowie

Jeden z banków tureckich złożył wniosek o rozpoczęcie inwestycji w Kosowie.  Jego nazwa zostanie ujawniona po nadaniu bądź odmowie nadania licencji ze względu na poszanowanie integralności procesu przyznawania pozwoleń o rozpoczęcie inwestycji. Na rynku kosowskim działają już dwa banki tureckie – Narodowy Bank Handlowy i Bank TEB.

 

Nowy system celny ułatwi prowadzenie biznesu w Kosowie

Od jesieni br., a najpóźniej na początku przyszłego roku, zostanie wprowadzony nowy system celny, który ułatwi prowadzenie działalności gospodarczej w Kosowie, a także zwiększy przychody budżetowe kraju. Głównym celem Urzędu Celnego jest ułatwienie procedur opłat celnych i jednocześnie eliminacja wszystkich nieprawidłowości. Zgodnie z  nowym systemem, opłaty celne za importowane towary mają być płacone dopiero po ich sprzedaży, a nie jak do tej pory – na granicy. W celu wprowadzenia reform, Urząd Celny podpisze porozumienia o wymianie informacji celnych z kolejnymi 24 państwami. (koha.net)

 

Umowa o współpracy finansowej z Austrią szansą na rozwój infrastruktury

Kosowo otrzyma dofinansowanie projektów infrastrukturalnych w ramach programu kredytów preferencyjnych rządu austriackiego – to skutek umowy o współpracy finansowej zawartej między rządem Republiki Kosowa a rządem Republiki Austrii, której celem jest dalsze promowanie bliskich stosunków kosowsko-austriackich poprzez rozszerzanie i pogłębianie współpracy finansowej. W komunikacie MF przekazano, że orientacyjne ramy finansowe kredytu, wstępnie przewidzianego na dwa lata, wyniosą 20 mln EUR.

 

Jeszcze w tym roku osiem konferencji promujących inwestycje w Kosowie

Przyciągnięcie inwestorów zagranicznych – to główny cel konferencji promujących inwestycje w Kosowie, które zostaną zorganizowane dzięki współpracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych z Ministerstwem Handlu i Przemysłu oraz Ministerstwem Rozwoju Gospodarczego. W tym roku zorganizowano już cztery takie konferencje – w Berlinie, Paryżu, Bursie oraz Budapeszcie. Do końca tego roku przewidzianych jest jeszcze osiem – w USA, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Holandii, Chorwacji, Słowenii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Arabii Saudyjskiej. Prócz promocji inwestycji, konferencje tego typu są także doskonałą okazją na pogłębienie stosunków gospodarczych, z krajami, w których się one odbędą. (rtv21.tv)

 

Raport BQK: najwięcej inwestycji zagranicznych w sektorze budowlanym

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w 2011 r. osiągnęły wartość 378,9 mln EUR. 32,8% inwestycji zagranicznych dotyczyło sektora budowlanego, 16% – nieruchomości, 12,6% – produkcji, 11,7% – sektora finansowego, a 5,9% – sektora transportowego i telekomunikacyjnego. Do największych inwestorów zagranicznych w Kosowie należą: Wielka Brytania, Szwajcaria, Austria, Słowenia, USA i Turcja.

 

Rośnie eksport kosowskich win

Eksport kosowskiego wina wzrósł znacząco w ciągu ostatnich lat. W 2010 r. wyeksportowano ok. 2,4 mln litrów wina, natomiast w 2011 r. liczba ta wzrosła do blisko 4 mln. Przewiduje się, że trend wzrostowy utrzyma się także w tym roku. Do takiego stanu w dużej mierze przyczyniło się wsparcie Ministerstwa Rolnictwa, dzięki któremu powierzchnia winnic wyniosła 3200 ha. Także w tym roku wsparcie sektora winiarskiego jest duże. Oprócz inwestycji w modernizację winnic oraz pomocy w zakładaniu nowych, zostanie spełniona obietnica ministra rolnictwa, Bleranda Stavileciego, który zapowiedział w czerwcu br., że wszystkim producentom wina w Kosowie zostanie zwrócony podatek akcyzowy. Zwrot za pierwsze półrocze nastąpi w ciągu najbliższym miesięcy, natomiast za drugie – pod koniec tego lub na początku przyszłego roku.

 

Kosowo importuje najwięcej materiałów budowlanych z Albanii

W ciągu pierwszych 7 miesięcy 2012 r. Kosowo importowało 636 mln kg materiałów budowlanych, za które kompanie importujące zapłaciły cło w wysokości 89 mln EUR. Z Albanii w tym roku importowano 215 mln kg materiałów budowlanych, o wartości celnej w wysokości 31 mln EUR. Z Bośni i Hercegowiny importowano 49 mln kg (25 mln EUR), z Macedonii 154 mln kg (13 mln EUR), a z Serbii – ok. 160 mln kg, za które zapłacono 12 mln EUR. (kosovain.eu)

 

Porozumienie o współpracy w dziedzinie ochrony danych osobowych

Przedstawiciele Państwowych Agencji Ochrony Danych Osobowych w Kosowie i Chorwacji podpisali porozumienie o współpracy w zakresie ochrony danych osobowych obywateli obu państw. Współpraca ma dotyczyć rozwoju ustawodawstwa, realizacji projektów międzynarodowych,  wymiany doświadczeń w dziedzinie technologii i komunikacji masowej. (gazetaexpress.com)

 

Szkolenie doradców rolniczych w USA

Siedmiu profesjonalnych doradców Ministerstwa Rolnictwa, Leśnictwa i Rozwoju Wsi zostało oddelegowanych do udziału w szkoleniu w Stanach Zjednoczonych. Celem dwutygodniowego szkolenia, organizowanego przez Departament Rolnictwa w Waszyngtonie, jest poprawa usług doradztwa rolniczego w Kosowie. Delegaci będą mieli możliwość zapoznania się z mechanizmem działania tych usług w USA, a także odbędą profesjonalną praktykę w zakresie organizacji, funkcjonowania i zarządzania systemem doradczym.

 

Wzrost jakości produktów poprzez modernizację gospodarstw rolnych

We wsi Dolak powstało kolejne w Kosowie modelowe gospodarstwo rolne, natomiast we wsi Pestovë w gminie Vushtrria – modelowa cieplarnia. Jest to część projektu UE „Promocja rolnictwa, ogrodnictwa, hodowli zwierząt i przetwórstwa owoców w regionie Mitrovica”, wartego 447,4 tys. EUR i realizowanego przez Inicjatywę na Rzecz Rozwoju Rolnictwa (Iniciativa për Zhvillimin e Bujqësisë në Kosovë, IADK). Celem projektu jest modernizacja gospodarstw rolnych, zwiększając jakość produktów krajowych. Ogromną rolę w tym przedsięwzięciu odgrywa upowszechnianie wiedzy wśród rolników oraz prezentowanie im nowoczesnych rozwiązań w hodowli bydła i uprawie roślin. Tworzenie modelowych gospodarstw rolnych jest dobrym sposobem szkolenia rolników. Ponadto Komisja Europejska stara się pobudzić w ten sposób inwestycje w sektorze rolnictwa.

 

Opracowały: Sylwia Zapalska i Maria Reptowska

About Maria Reptowska

KOMENTARZE