Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: 7 – 13 listopada 2011 r.

Kosowo: 7 – 13 listopada 2011 r.

13 listopada 2011 r.

Spada liczba inwestycji zagranicznych

Kryzys ekonomiczny w strefie euro będzie mieć wpływ na spadek bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Kosowie, twierdzą eksperci ekonomiczni w Prisztinie. Według statystyk w 2007 roku inwestycje zagraniczne w kraju sięgały 421 mln euro, w 2008 r. po ogłoszeniu niepodległości, ich suma wyniosła 355 mln euro, w 2009 r. inwestycje spadły do 310 mln euro, a rok póżniej wyniosły już tylko 265 mln euro. (kohaditore.com)

 

Kosowo nadal poza strefą zielonej karty

Członkowstwo Kosowa w Strefie Zielonej Karty z pewnością nie będzie możliwe w tym roku. Szefowa Kosowskiego Biura Ubezpieczeń, Vlora Obërtnica, twierdzi, że złożono już aplikację, i Kosowo może zostać członkiem strefy w przyszłym roku. Wtedy obywatele Kosowa, podróżujący na kosowskich tablicach rejestracyjnych za granicę i z powrotem, nie będą płacić dodatkowego ubezpieczenia na granicy. (kosova.info)

 

12 listopada 2011 r.

Zimowa turystyka zaniedbana przez rząd

Eksperci ds. Turystyki w Kosowie krytykują władze Kosowa za brak inwestycji w sektorze krajowej turystyki zimowej. Skutkiem tego jest małe zainteresowanie gości, krajowych i zagranicznych urlopem zimowym z Kosowie. Zekë Çeku, szefowa Organizacji Planowania i Rozwoju Turystyki, twierdzi, że Kosowo posiada duży potencjał, jesi chodzi o turystykę zwłaszcza zimową oraz sporty zimowe, na tle całej Europy Południowo-wschodniej. Godne zainteresowania są zwłaszcza rejony: Brezowicy i Rugovy jako centra narciarstwa i rekreacji, a także Maja e Lubotenit, z najwyższym szczytem w Kosowie (2656 m n.p.m.) (kohaditore.com)

 

Dziś otwarto autostradę im. „Ibrahima Rugovy”

Od dziś otwarte dla ruchu jest 38 pierwszych km autostrady Vërmicë-Merdare, która lepiej połączy Kosowo z Albanią. Koszt budowy wyniósł 330 mln euro. Prace na autostradzie, prowadzone przez firmę „Bechtel-Enka”, potrwają do listopada przyszłego roku, kiedy planowane jest zakończenie tego projektu. (kosova.info)

 

11 listopada 2011 r.

Oprocentowanie kredytów nadal wysokie

Oprocentowanie kredytów w bankach komercyjnych w Kosowie wciąż jest wysokie, pomimo nieustannej krytyki ze strony organizacji pozarządowych. Wg analiz Instytutu Studiów Zaawansowanych „GAP”, raty za kredyt wynoszą od 9 do 25%, w zależności od banku i rodzaju kredytu. Najwyższe raty kredytowe płacą firmy oraz rolnicy, natomiast najniższe oprocentowanie mają kredyty osobiste. (rel)

 

10 listopada 2011 r.

Zapowiedź embarga względem Macedonii

Już wkrótce na rynku kosowskim może zabraknąć warzyw oray sera pochodzącego z Macedonii. Blokada importu tych produkótw może być odpowiedzią Rządu Republiki Kosowa na decyzję Rządu Macedonii dotyczącą blokady importu mąki ze wszystkich krajów, łącznie z Kosowem. Największy import w Kosowie pochodzi z Macedonii. Tylko we wrześniu towary importowane z tego kraju wyniosły 37 mln 744 tys. euro. Natomiast wartość towarów eksportowanych z Kosowa do Macedonii wyniosły 2 mln 311 tys. euro. (kosova.info)

 

Rashiq zaprezontował w Brukseli pomysły na wzrost zatrudnienia

Kosowski Minister Pracy, Nenad Rashiq, spotkał się z deputowaną Parlamentu Europejskiego, Ulrike Lunacek, omawiając ogólną sytuację polityczną i ekonomiczną w Kosowie oraz pomysły na wzrost dobrobytu socjalnego oraz stworzenia nowych miejsc pracy. (ekonomia-ks.com)

 

120 ciężarówek wjeżdża, 3 wyjeżdżają

Eksport produktów kosowskich do Serbii nadal pozostaje bardzo niski w porównaniu z importem z tego kraju do Kosowa. Większość kosowskich ciężarówek wyjeżdżających na terytorium Serbii jest i tak przeznaczona dla mieszkańców Luginy e Preshevës, regionu w południowo-wschodniej Serbii zamieszkanego w większości przez społeczność albańską. (zeri.info)

 

9 listopada 2011 r.

Kosowo wkrótce będzie mieć 120 tys. ha parków narodowych

Rząd Kosowa zatwierdził dziś projekt ustawy dot. Parku Narodowego Gór Sharr i Pogórza Nemuna. Dzięki temu projektwoi Kosowo spełni standardy europejskiej, które obligują państwa członkowskie do ogłoszenia obszaru ochrony środowiska, wynoszącego conajmniej 10% jego terytorium. (kosova.info)

 

Austria i Kosowo podpisały umowę dotyczącą ochrony inwestycyjnej

Umowa ma na celu promowanie i przyjmowanie inwstycji, zajmowanie się inwestycjami zagranicznycmi, środowiskiem pracy, procesem wywłaszczania i rekompenstay, a także pełną przejrzystością inwestycji. (ekonomia-ks.com)

 

8 listopada 2011 r.

Przemyt nadal w dobrej kondycji

Towary codziennego użytku nadal trafiają na rynek kosowski nielegalną drogą przez północną granicę Kosowa, mimo że w dużo mniejszej ilości niż przez 25 lipca. Potwierdzają to zarówno przedstawiciele serbskiej społeczności północy Kosowa, jak i Kosowska Policja. (kosova.info)

 

7 listopada 2011 r.

Kosowo zagrożone zanieczyszczeniem środowiska

Elektrownie w Kosowie uznawane są za głównych sprawców zanieczyszczenia środowiska w Kosowie. Mieszkańcy, zaniepokojeni tym faktem, żądają od władz podjęcia natychmiastowych środków do poprawy tego stanu. Elektrowania „Kosowa A” ma być zamknięta w 2017 r., natomiast nowa termocentrala, wykorzystująca węgiel brunatny, ma być już budowana w zgodzie ze standardami europejskimi. (rel)

 

Z korupcją w cztery oczy

Zjawisko korupcji jest obecne w Kosowie zarówno na poziomie centralnym, jak i lokalnym. Najbardziej zagrożone tym zjawiskiem są inwestycje publiczne, przetargi oraz projekty kapitalne. (kosova.info)

 

Opracowała: K.D.

About Karolina Dargiel

KOMENTARZE