Home / Bałkany / Albania / Kosowo, Albania: Projekt budowy elektrowni wodnej Zhuri będzie ponownie rozpatrzony

Kosowo, Albania: Projekt budowy elektrowni wodnej Zhuri będzie ponownie rozpatrzony

Ponownie zostanie rozpatrzony projekt budowy elektrowni wodnej Zhuri, która ma powstać na terytorium Kosowa, na północ od Prizrenu. Projekt elektrowni na rzekach Bushtrica, Caje dhe Orgjot powstał dwa lata temu, jednakże z powodu braku porozumienia rządów kosowskiego i albańskiego odnośnie do wykorzystania wód na terenie Albanii, strona kosowska zawiesiła budowę. Utworzono grupę ekspertów, zadaniem której było przeprowadzenie negocjacji ze stroną albańską, a także wyjaśnienie wszystkich niejasności w projekcie.

Zdaniem ekspertów, wykorzystanie wód z terytorium Albanii będzie miało negatywny wpływ na społeczeństwo i środowisko w północnej części kraju. Projektant elektrowni wodnych, Mehmet Hasalami uważa, że budowa elektrowni Zhuri może zagrozić bezpieczeństwu mieszkańców 17 gmin, których życie skoncentrowane jest wokół tych rzek, a także może zaszkodzić realizacji inwestycji, które rozpoczęto już na tym terenie. Jednakże strona kosowska nadal domaga się zrealizowania projektu.

W listopadzie 2012 r. premier Albanii, Sali Berisha otworzył elektrownię wodną Lapaj na rzece Bushtirca. Ponadto Albania wydała szereg koncesji na budowę małych elektrowni wodnych na rzekach, mających źródła w Kosowie. Tym samym, realizacja projektu budowy elektrowni Zhuri stanęła pod znakiem zapytania. Zdaniem Berishy, władze Kosowa nie interesowały się przez dłuższy okres kwestią budowy, wobec czego Albania podjęła decyzję o wznowieniu prac nad innym elektrowniami oraz nadaniu 6 nowych koncesji. Dodał także, że rządy albański i kosowski powinny jak najszybciej rozwiązać problem budowy elektrowni Zhuri albo na drodze negocjacji albo sądowej.

Źródło: koha.net, kosovatimes.comvizionplus.tv, ekonomia-ks.com

About Sylwia Zapalska

KOMENTARZE