Home / Bałkany / Albania / Kosowo, Albania: Wystawa „Moje imię, ich miasto” zawitała do Tirany
Emri im qyteti i tyre - lajme.shqiperia.com

Kosowo, Albania: Wystawa „Moje imię, ich miasto” zawitała do Tirany

Siedem osób z Kosowa, które noszą imiona albańskich miast, to bohaterowie wystawy Kosowara Albana Muji „Moje imię, ich miasto”, która została wystawiona w galerii „Muza” w Tiranie. Wystawa jest częścią projektu Muji, który w 2004 r. postanowił spotkać się z osobami, które noszą imiona albańskich miast, docierając do przyczyn tego zjawiska.

W czasie komunizmu, kiedy komunikacja między Albańczykami z Albanii i Kosowa była niemożliwa, Albania była dla mieszkańców Kosowa mitycznym miejscem. Nadawanie swoim dzieciom imion na cześć miast albańskich było więc dla rodziców pewną formą połączenia się z miejscem, który był ich marzeniem, zrodziło się z nostalgii za krajem, który uznawali za swoją ojczyznę.

Podczas poszukiwań, Muja spotkał się jednak z wieloma innymi specyficznymi dla Kosowa imionami, postanowił więc rozszerzyć swój projekt.

– Do dzisiaj w Kosowie można zauważyć, że nadawane imiona wiążą się z różnymi zdarzeniami z minionych lat. Np. wielu chłopców urodzonych po 1999 r. nosi imię Toni, co miało być formą podziękowania rodziców dla Tonego Blaira za jego wkład w wojnę w Kosowie – powiedział Muja.

Tymczasem siedmioro Kosowarów, którzy są bohaterami wystawy „Moje imię, wasze miasto”, noszą imiona: Milot, Berat, Shkodran, Butrint, Saranda, Gjirokastra i Vlora.

 

Źródło: koha.net

About Maria Reptowska

KOMENTARZE