Home / Bałkany / Albania / Kosowo, Albania: Zostanie ogłoszony ponowny przetarg na budowę linii energetycznej

Kosowo, Albania: Zostanie ogłoszony ponowny przetarg na budowę linii energetycznej

Bez względu na możliwe konsekwencje finansowe za naruszenie umowy, zapowiedzianych przez niemiecki bank KfW, rząd albański postanowił oficjalnie anulować przetarg na budowę linii energetycznej 400 kW, łączącej Kosowo i Albanię oraz ogłosić ponowne jego przeprowadzenie. Decyzja ta opóźni budowę o kolejne dwa lata.

W marcu ubiegłego roku, odbył się przetarg na budowę linii energetycznej pomiędzy Kosowem a Albanią, który wygrało chorwackie przedsiębiorstwo Dalekovod. Jednakże po zakończeniu procedur, rząd albański zablokował rozpoczęcie prac i domagał się powtórzenia procedur, twierdząc że ich oferta jest o 8 mln EUR wyższa od proponowanej przez inną firmę.

We wrześniu 2012 r., bank KfW, w liście skierowanym do rządu albańskiego, zapowiedział, że może wycofać się z finansowania budowy linii energetycznej, jeżeli Albania zdecyduje o unieważnieniu przetargu. Jednocześnie podkreślił, że możliwa jest kontynuacja wsparcia, jeśli strona albańska spełni kilka warunków. Zgodnie z żądaniem KfW, nowy przetarg powinien być podzielony na dwie części – pierwsza miałaby dotyczyć prac na terenie Albanii, druga – na terenie Kosowa. Ponadto musi być przeprowadzony zgodnie z procedurami, określonymi przez bank oraz spełniać wysokie standardy techniczne, a rząd albański jest zobowiązany do zaakceptowania jego wyniku.

Warunki przedstawione przez KfW zostały zaakceptowane przez stronę albańską.

 

Źródło: telegrafi.com, zeri.info, gazeta-shqip.com, shekulli.com.al

About Sylwia Zapalska

KOMENTARZE