Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Angela Merkel na oficjalnym spotkaniu z Hashim Thaçim

Kosowo: Angela Merkel na oficjalnym spotkaniu z Hashim Thaçim

Premier Hashim Thaçi w czasie uroczystej ceremonii powitał w poniedziałek na lotnisku w Prisztinie niemiecką kanclerz Angelę Merkel, której celem w czasie jej jednodniowej wizyty było przedstawienie warunków dla Serbii i Kosowa, dwóch państw aspirujących do Unii Europejskiej. Kanclerz Niemiec zażądała od Prisztiny, aby ta postarała się znormalizować stosunki z Belgradem. Stwierdziła, że Republikę Kosowa czeka dużo pracy zarówno w budowaniu państwa prawa, jak i w uregulowaniu stosunków z Serbią. Angela Merkel zwróciła się też z apelem o podjęcie w Kosowie stanowczych kroków przeciwko korupcji i przestępczości zorganizowanej.

– W rozmowach z Serbią określiliśmy jasno, czego oczekujemy. Istnieje silna potrzeba znalezienia kompromisu w kwestii wolnego handlu, kontroli na wspólnych granicach i likwidacji paralelnych struktur na północy Kosowa – oznajmiła Merkel. Kanclerz Niemiec liczy na to, że strona kosowska zastosuje skuteczne metody, by osiągnąć pokojowe rozwiązanie w tej sprawie.
Premier Thaçi zapewniał niemiecką kanclerz o tym, że Kosowo z całym poświęceniem angażuje się w dialog ze wszystkimi krajami ościennymi: Albanią, Czarnogórą i Macedonią. Dąży też do tego, by współpracować z Serbią. Mówił on także o „zamknięciu rozdziału historii konfliktów” i otworzeniu „rozdziału współpracy”. W rozumieniu Thaçiego, współpraca ta ma sens, jeśli Belgrad wdroży w życie wszystkie osiągnięte porozumienia w ramach dialogu z Prisztiną.
Podczas swojej wizyty w Republice Kosowa Angela Merkel spotkała się także z niemieckimi żołnierzami pełniącymi służbę w międzynarodowych siłach KFOR i podziękowała im za ich poświęcenie w utrzymywanie pokoju w Kosowie. Pochwaliła ich za podjęcie zdecydowanych działań w trakcie zamieszek na północy Kosowa.

Tekst: gazetaexpress.com, tłum. i red. Grzegorz Kacprzyk

About Karolina Dargiel

KOMENTARZE