Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Atifete Jahjaga z wizytą w ZEA

Kosowo: Atifete Jahjaga z wizytą w ZEA

W poniedziałek prezydent Republiki Kosowa Atifete Jahjaga wzięła udział w oficjalnym otwarciu Światowego Szczytu Przyszłości Energetycznej [World Future Energy Summit (WFES) – przyp. red.], który odbył się w Abu Zabi pod patronatem szejka Muhammada ibn Zaid an-Nahajan. Do Zjednoczonych Emiratów Arabskich zjechało ponad 140 gości z całego świata.

Uroczyste spotkanie zainaugurował Sultan Ahmed Al Jaber, po czym głos zabrali: Wen Jiabao (premier Chińskiej Republiki Ludowej), Kim Hwang-sik (premier Korei Południowej), Nassir Abdulaziz Al-Nasser (przewodniczący Walnego Zgromadzenia ONZ) i Ban Ki-moon (sekretarz generalny ONZ).

Podczas trwającego w Abu Zabi szczytu prezydent Republiki Kosowa spotkała się z szejkiem Muhammadem ibn Zaid an-Nahajan. Podziękowała i wyraziła uznanie za trud, jaki żołnierze ZAE w ramach sił KFOR wkładają w wykonywanie swoich obowiązków na terenie Kosowa. Atifete Jahjaga liczy na to, że ZAE przekona państwa partnerskie, aby te uznały niepodległość Kosowa. Zwróciła się także z prośbą o to, aby Emiraty pomogły Kosowu jak najszybciej przystąpić do ONZ i innych instytucji międzynarodowych. Prezydent Kosowa apelowała również o współpracę gospodarczą oraz zachęcała do inwestowania w Kosowie. Szejk z kolei wyraził swoje pełne poparcie dla wszystkich procesów integracyjnych Kosowa.

Atifete Jahjaga rozmawiała również z Banem Ki-moon. Przekonywała, że członkostwo Kosowa we wszystkich organizacjach międzynarodowych odegrałoby ważną rolę, ponieważ przyczyniłoby się do utrzymania pokoju i stabilności w regionie.

Tekst i zdjęcie: botasot.info, tłum. i red. Grzegorz Kacprzyk

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE