Home / Gospodarka / Infrastruktura / Kosowo: Brak zysków z autostrady Vërmicë-Merdare

Kosowo: Brak zysków z autostrady Vërmicë-Merdare

Autostrada Vërmicë-Merdare, łącząca Kosowo z Albanią, nie przynosi oczekiwanych dochodów, szacują przedstawiciele organizacji gospodarczych w Kosowie.

Budowa autostrady jest jedną z największych inwestycji realizowanych przez rząd Kosowa. Prace na autostradzie rozpoczęły się w kwietniu 2010 roku i potrwają do listopada bieżącego roku, część autostrady została już otwarta dla ruchu.Obecnie koszt budowy wyniósł już 509 mln EUR, a zgodnie z podpisaną umową łączny koszt ma wynieść 700 mln EUR.

Realizacja projektu jest dobrą okazją do polepszenia międzynarodowej wymiany handlowej i rozwoju gospodarczego Kosowa. Stwarza nowe miejsca pracy dla potencjalnych pracowników i poprzez łatwiejszy dostęp do produktów i inwestycji w kraju, Kosowo stanie się bardziej atrakcyjne dla inwestorów zagranicznych.

Członek Zarządu Amerykańskiej Izby Handlowej (OEAK), Lekë Musa, twierdzi, że aby uzyskać oczekiwany zysk z autostrady, rząd musi podjąć konkretne środki w celu poprawy polityki handlowej.

– Korzyści z realizacji projektu nie będą widoczne od razu, bowiem poprawa infrastruktury dróg nie wystarczy. Powinna jej towarzyszyć polityka handlowa, którą musi realizować rząd Kosowa w celu zwiększenia produkcji krajowej i wykorzystania nowych autostrad do polepszenia międzynarodowej wymiany handlowej – powiedział Musa.

Źródło: koha.net, zeri.info

About Ewelina Górzkowska

KOMENTARZE