Home / Gospodarka / Energetyka / Kosowo: Budowa elektrowni cieplnej „Kosova e Re” pod znakiem zapytania

Kosowo: Budowa elektrowni cieplnej „Kosova e Re” pod znakiem zapytania

Zakończenie wszystkich procedur konkursowych związanych z wybraniem przedsiębiorstwa odpowiedzialnego za wybudowanie elektrowni cieplnej „Kosova e Re” [Nowe Kosowo – przyp. red.] nastąpi jesienią 2012 roku. Według Lorika Haxhiu (czyt. Hadżiju) z Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego [Ministria e Zhvillimit Ekonomik (MZHE) –przyp. red], budowa wyżej wymienionej elektrowni rozpocznie się w roku 2013. – Zaangażowaliśmy wielu młodych doradców, którzy podjęli trud ukończenia tego projektu. Zgodnie z planem pracy, przewiduje się, że w lutym dojdzie do finalizacji przetargu, po czym zostaną przedstawione oferty i ocenione przez inwestorów.

Specjaliści ds. energii nie pozostawiają na władzy suchej nitki, obwiniając ją za przerwanie realizacji projektu, który mógł być ukończony znacznie szybciej. Były minister Ethem Çeku wyraził przekonanie, iż komitet kierujący pracami nad tym projektem wykazał brak profesjonalizmu i wizji.

(Nie)poważne przedsiębiorstwa
Cztery międzynarodowe koncerny z sześciu, które zabiegały o realizację projektu, spełniły wszystkie kryteria kwalifikujące je do wybudowania elektrowni cieplnej „Kosova e Re”, a są nimi: Grecja, Indie, Turcja i USA. Çeku poddaje w wątpliwość jakość i możliwości finansowe tych koncernów. – Myślę, że z powodu kryzysu finansowego przedsiębiorstwa te będą musiały pokonać wiele trudności, by móc zamknąć finansowo ten projekt. Niezależnie od tego, jak bardzo korzystny dla inwestorów jest pakiet projektu budowy, ja jestem sceptyczny co do ich zdolności finansowych – dodaje.
Menadżer projektu Lorik Haxhiu odpiera zarzuty zapewniając, iż przedsiębiorstwa te specjalizują się w budowie elektrowni cieplnych i spełniły wszystkie wymagania, a to oznacza, że są sprawdzone i poważne.
Decyzja o wybudowaniu elektrowni cieplnej została podjęta w roku 2005. Mówi się jednak, że prace nad nią mogą trwać latami z powodu dużych zaniedbań.

Tekst i zdjęcie: gazetaexpress.com, tłum. i red. Grzegorz Kacprzyk

About Karolina Dargiel

KOMENTARZE