Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Debata na temat całkowitego zakazu palenia w pomieszczeniach zamkniętych

Kosowo: Debata na temat całkowitego zakazu palenia w pomieszczeniach zamkniętych

We wtorek, 20 listopada br., odbyła się debata, dotycząca nowej ustawy, która ma wprowadzić całkowity zakaz palenia w pomieszczeniach zamkniętych, likwidując dotychczasowe 30% powierzchni lokalu przeznaczone dla osób palących.

Urzędnicy, biorący udział w spotkaniu, zorganizowanym przez Ministerstwo Zdrowia oraz Światową Organizację Zdrowia w Kosowie, pozytywnie ocenili projekt ustawy, ale wyrazili swoje obawy dotyczące jego realizacji, która z pewnością będzie wyzwaniem dla rządu Kosowa.

Dyrektor Departamentu Informacji w Ministerstwie Zdrowia, Faik Hoti zapewnił, iż projekt ustawy dotyczy także kontroli wyrobów tytoniowych, w tym ograniczenie sprzedaży wyrobów tytoniowych nieletnim, podnoszenie poziomu ogólnej świadomości na temat konsekwencji palenia oraz wyższe kary dla osób palących w niedozwolonych miejscach.

Całkowity zakaz palenia ma obowiązywać na terenie zakładów opieki zdrowotnej, jednostek organizacyjnych systemu oświaty, w pomieszczeniach zakładów pracy, w pomieszczeniach obiektów kultury, w środkach pasażerskiego transportu publicznego, w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci oraz w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego.

Źródło: koha.net, kosovalbaner.com

About Ewelina Górzkowska

KOMENTARZE