Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwaci będą inwestować w Kosowie

Chorwaci będą inwestować w Kosowie

Niska pozycja Kosowa w rankingach międzynarodowych na temat prowadzenia działalności gospodarczej nie robi wrażenia na inwestorach z Chorwacji. Mimo tego dwie największe chorwackie firmy produkujące leki i wyroby  medyczne, „Pliva” i „Llola Ribar” postanowiły zainwestować w Kosowie, a to wszystko za sprawą zmian w ustawodawstwie. Przedstawiciele firm we wtorek przylecieli do Kosowa, aby spotkać się z urzędnikami rządowymi.

Dyrektor generalny spółki „Pliva”, Matko Bolanca podkreślił, że firmy „Pliva” i „Llola Ribar” dostrzegły przemiany zachodzące w Kosowie, związane ze zmianami legislacyjnymi w kierunku UE, które ocenia jako pozytywne. – Przyglądamy się możliwościom inwestycyjnym w Kosowie, gdzie liczymy w przyszłości na wzrost ekonomiczny i chcemy być współtwórcami tego procesu. Jesteśmy obecni teraz i w przyszłości również będziemy – stwierdził Bolanca podczas spotkania z Ministrem Rozwoju Gospodarczego, Besimem Beqajem, na którym obecny był także ambasador Chorwacji w Prisztinie, Zoran Vodopija. Beqaj zapewnił inwestorów, że Kosowo jest w trakcie dokonywania niezbędnych zmian, by stworzyć bardziej korzystne warunki dla zagranicznych firm. – Kosowo, zgodnie z jego polityką rozwoju, uważane jest za bardzo postępowy kraj przez te dwie firmy, które uważają, iż może ono stać się podstawą dla rynku regionalnego patrząc na możliwości i opcje dla przyszłych inwestycji długoterminowych – dodał minister. Beqaj powiedział, że firmy „Pliva” oraz „Llola Ribar”, które są obecne na rynku Europy Wschodniej, mają stosunkowo mocną pozycję oraz, że rozmowa z ich przedstawicielami była potwierdzeniem dla polityki gospodarczej rządu, której celem jest przyciągnięcie inwestorów uważających Kosowo za odpowiednią „furtkę” do wejścia na rynek regionalny.

Ambasador Chorwacji, Zoran Vodopija, wyraził zadowolenie, iż dwie najpotężniejsze chorwackie firmy przyjechały do Kosowa i planują inwestycje na rynku kosowskim i w krajach sąsiadujących. Do tej pory chorwackie firmy w Kosowie, np. „Croatia Insurance” działały głównie w sektorze ubezpieczeń. Firmy „Pliva” i „Llola Ribar” jako pierwsze zainwestują na rynku leków i wyrobów medycznych.

Źródło: gazetaexpress.com

About Karolina Dargiel

KOMENTARZE