Home / Gospodarka / Handel / Kosowo: Chorwaci i Słoweńcy zainteresowani rynkiem budowlanym

Kosowo: Chorwaci i Słoweńcy zainteresowani rynkiem budowlanym

Przedsiębiorcy z Chorwacji i Słowenii przebywający w Kosowie spotkali się z przewodniczącym Kosowskiego Sojuszu Biznesowego, Agimem Shahinim.

– Inwestycje, stosunki gospodarcze oraz współpraca ekonomiczna są bardzo ważne dla obu krajów, zarówno dla kosowskich, czy chorwackich firm – stwierdził Shahini. Według niego słoweńskie i chorwackie przedsiębiorstwa wyraziły zainteresowanie, aby inwestować w Kosowie w sektorze budownictwa. To spowodowało, że firmy takie jakie „Trimo” przyjechały do Kosowa w celu zbadania tamtejszego rynku i możliwości inwestycyjnych.

Shahini dodał, że Kosowo skorzysta w tym przypadku, gdyż jest państwem, które najlepiej się broni przed kryzysem w strefie euro i w takiej formie stanie się rynkiem, na którym będzie „lądować” wiele firm z krajów dotkniętych kryzysem. Kosowo będzie na nie oczekiwać i oferować im różnego rodzaju alternatywy.

Tomislav Mesarić, dyrektor globalnej firmy budowlanej „Trimo Grup”, powiedział, że jego firma jest naprawdę zainteresowana, aby móc zobaczyć z bliska możliwości inwestycyjne w Kosowie, już od momentu, kiedy to na Pierwszym Międzynarodowym Forum Gospodarczym, które odbyło się w kwietniu br., Kosowo zaprezentowało się jako „złoty kraj” do inwestowania. Hasło to spowodowało, że Kosowem zaczęto się interesować na słoweńskim i chorwackim rynku.

– W naszych inwestycjach będziemy skupiać się przede wszystkim na budowie wysokich budynków oraz dobrych dróg – dodał  Mesariç.

Kompania „Trimo Grup” produkuje różne materiały budowlane, które są do kupienia w wielu krajach. Firma przedstawiła prezentację w Kosowie w marcu br. w 50. rocznicę swojej działalności. Mesarić stwierdził, że Kosowo może stać się dobrym rynkiem dla promowania produktów swojej firmy.

Także Iliriana Shehu, dyrektor Chorwackiej Izby Gospodarczej powiedziała, że zainteresowanie chorwackich firm inwestowaniem w Kosowie stale wzrasta. To dowodzi, że kosowski rynek staje się coraz bardziej atrakcyjny, po tym jak zostały wprowadzone liczne ułatwienia, aby rozpocząć tam prowadzenie działalności gospodarczej. Wspomniana firma stworzyła do tej pory niemało budynków w formie prefabrykatów w wielu krajach na całym świecie, rozpoczynając od Dubaju, Hiszpanii, Holandii, Słowenii, Turcji i w wielu innych krajach.

Możliwość współpracy z chorwackimi lub słoweńskimi przedsiębiorstwami wyrazili również Bejtush Zhugolli z firmy budowlanej „Pejton” oraz Adem Berisha z firmy „Prishtina”.

Źródło: gazetaexpress.com

 

About Karolina Dargiel

KOMENTARZE