Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Cisza przed jutrzejszymi wyborami
panorama.com.al

Kosowo: Cisza przed jutrzejszymi wyborami

Po miesiącu kampanii wyborczej, w której wszystkie partie polityczne próbowały przekonać obywateli Kosowa do oddania swoich głosów, dziś rozpoczyna się cisza przedwyborcza w związku z wyborami lokalnymi, które odbędą się w 3 listopada 2013 r.

W tych wyborach upoważnionych jest do głosowania 1 779 357 wyborców w 38 gminach. Głosowania odbędą się w 798 punktach wyborczych.

Największy wyścig dotyczy Prisztiny – o zwycięstwo w stolicy. Niemal wszyscy kandydaci zadeklarowali walkę o stanowisko naczelnika tej gminy.

Kandydaci

W pojedynku na naczelników gmin i radnych startują 103 podmioty polityczne, które wyłoniły 7932 kandydatów. W tym roku po raz pierwszy po wojnie, w wyborach biorą udział także Serbowie, do tej pory popierani oficjalnie przez Belgrad.
W związku z tym faktem, wczoraj w Kosowie znaleźli się wicepremier Serbii Aleksander Vučić i dwóch innych ministrów Aleksander Vulin i Nikola Selaković.

Jak podają albańskojęzyczne źródła, politycy ci, pod nadzorem policji kosowskiej zachęcali do głosowania „w taki sposób, by Kosowo wróciło do Serbii“.
Źródła serbskie informują, że serbskiе władze państwowe wezwały serbską społeczność w Kosowie do wzięcia udziału w wyborach lokalnych na burmistrzów i radnych, gdyż ich zdaniem absencja oznaczać będzie „zaprowadzenie albańskiej władzy na terenach, których nigdy nie zamieszkiwali”. W piśmie prezydent, premier i wicepremier Serbii podkreślili, że tylko wysoka frekwencja i wspólne wsparcie polityki rządu zapewni przetrwanie Serbów w Kosowie i Metochii.

Karty do głosowania

Jutrzejsze wybory będą monitorowane przez tysiące obcokrajowców i obserwatorów lokalnych. Obserwatorzy międzynarodowi w Kosowie apelują o uczciwe wybory, bez kradzieży i sprzedaży głosów wyborczych. Przed głosującymi pojawią się jutro dwie karty wyborcze: jedna z kandydatami na naczelnika gminy i druga z nazwiskami liderów. Wstępne rezultaty wyborów zostaną ogłoszone 4 listopada, a ostateczne – 6 listopada.

W drugiej turze wyborów, 1 grudnia, w gminach gdzie żaden z kandydatów na naczelnika nie uzyskał większości głosów, będzie się głosowało na dwóch kandydatów o najwyższym poparciu. Punkty wyborcze zostaną otwarte o godzinie 7.00 i zamknięte o godzinie 19.00.

Koniec kampanii

Wczoraj w Kosowie zakończyły się kampanie wyborcze w związku z wyborami lokalnymi 3 listopada. Główne partie zakończyły swoje kampanie, nakłaniając jednocześnie obywateli do uczestniczenia w niedzielnych wyborach. Centralna Komisja Wyborcza oceniła kapmpanie przedwyborcze podmiotów politycznych jako poprawne.

Przez kolejnych 30 dni 103 podmioty polityczne rozwijały kampanie, ogłaszając swoje programy wyborcze.

Przewodnicząca CKW, Valdete Daka, powiedziała, że przez cały czas, w którym partie polityczne prowadziły swoje kampanie, ich praca zasadniczo przebiegała poważnie:

- Kampanie były spokojne, bez incydentów, bez żadnych eskalacji na poziomie kampanii, jak ustaliliśmy wcześniej. Można powiedzieć, że kampanie były prowadzone nadzwyczaj poważnie i miejmy nadzieje, że w podobny sposób zostaną przeprowadzone wybory – dodała Daka.

Jak ogłosiła Centralna Komisja Wyborcza w walce o stanowiska naczelników weźmie udział 224 kandydatów, natomiast o stanowiska radnych 7704 kandydatów.

Źródła: panorama.com.al, politika.rs

KOMENTARZE