Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Decyzją sądu Limaj pozostanie w areszcie

Kosowo: Decyzją sądu Limaj pozostanie w areszcie

Sąd Najwyższy odrzucił wniosek obrońców o uchylenie decyzji o tymczasowym aresztowaniu Fatmira Limaja, Nexhmiego Krasniciego, Nasera Krasniciego oraz Nasera Shali, oskarżonych o zbrodnie na ludności cywilnej oraz na jeńcach wojennych we wsi Klečka. Limaj i jego współpracownicy przez 30 dni będą przebywać w więzieniach w Lipjani i Dubravie.

Decyzja sądu o zastosowaniu aresztu wywołała falę protestów. W sobotę, kilka minut po jej ogłoszeniu, grupa hakerów zaatakowała oficjalną stronę internetową EULEX-u. Hakerzy opublikowali oświadczenie, w którym wyrazili swoje niezadowolenie z pracy europejskiej misji, zarzucając jej, że nie działa na rzecz poprawy sytuacji w Kosowie. Ponadto zażądali uwolnienia Limaja i jego współpracowników, w przeciwnym razie opublikują w Internecie korespondencję mailową z władzami serbskimi oraz dane osobowe pracowników EULEX-u.

W obronie Limaja stanęli także byli żołnierze 121 brygady Armii Wyzwolenia Kosowa (Ushtria Çlirimtare e Kosovës, UÇK) „Kumanova”, którzy w poniedziałek zorganizowali protest na autostradzie „Ibrahim Rugova” w Gjurgjicë, gdzie miało się odbyć uroczyste otwarcie kolejnego odcinka drogi. Mimo że protestujący, pod eskortą policji, skierowali się w stronę Malishevë, władze Kosowa podjęły decyzję o odwołaniu ceremonii, na którą zaproszono m.in. premiera Albanii, Saliego Berishę.

Źródło: orainfo.com, telegrafi.com, gazetaexpress.com, kosovatimes.net, zeri.info

About Sylwia Zapalska

KOMENTARZE