Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Kosowo: Dochody celne wyższe o 10%

Kosowo: Dochody celne wyższe o 10%

cła w Kosowie - telegrafi.com

Od początku realizacji porozumienia o zintegrowanym zarządzaniu granicami (IBM) dochody  celne wzrosły o ok. 10%, poinformowali  przedstawiciele kosowskiego Urzędu Celnego. Ich zdaniem, dzięki umowie pomiędzy Kosowem a Serbią, znacznie zmniejszył się przemyt towarów na przejściach granicznych na północy kraju.

– Pod koniec roku 2012, odnotowano dochód  o 2% większy, niż w 2011 r. Natomiast na początku 2013 r.  wpływy z ceł,  w porównaniu do analogicznego okresu  w ubiegłym roku wzrosły o 10 procent – powiedział rzecznik Urzędu Celnego, Adriatik Stavilevci.

Jego zdaniem, po  wdrożeniu IBM zaobserwowano spadek liczby przypadków przemytu, jednakże problem istnieje nadal.

– Nie jest wykluczone, że towary są przemycane inną drogą. Dlatego też Urząd Celny jest zobowiązany do  podejmowania kolejnych działań, zmierzających do ograniczenia tego zjawiska – dodał  Stavilevci.

Realizacja porozumienia IBM rozpoczęła się w grudniu 2012 r. Początkowo, zintegrowane zarządzanie granicami zostało wprowadzone na czterech przejściach granicznych, łączących Kosowo i  Serbię (Merdare, Dheu i Bardhë, Jarinje i Bërnjak). Natomiast 28 lutego zacznie obowiązywać także na przejściach w Mutivodë i Muçibabë. Celem porozumienia jest pomoc w  walce z przemytem oraz innymi negatywnymi zjawiskami, które występują w strefie przygranicznej pomiędzy Kosowem a Serbią, a także ułatwić mieszkańcom poruszanie się między krajami.

 

Źródło: telegrafi.com

About Sylwia Zapalska

KOMENTARZE