Home / Gospodarka / Energetyka / Kosowo: Ferizaj będzie miał sieć gazu ziemnego

Kosowo: Ferizaj będzie miał sieć gazu ziemnego

Instalacja sieci gazu ziemnego w Ferizaju – to cel projektu, wartego blisko 15 mln EUR, którym zainteresowana jest włoska firma Effegi. Inwestycja, która jest pierwszą tego typu w regionie, została zainicjowana przez Włoską Izbę Gospodarczą na Bałkanach i ma bardzo duże znaczenie dla gminy Ferizaj oraz jej mieszkańców.

Pierwsze rozmowy z przedstawicielami włoskiego przesiębiorstwa, gmina Ferizaj przeprowadziła już w marcu br., okazując pełne wsparcie dla realizacji projektu, zapewniając pomoc administracyjną, a także zobowiązując się do zapewnienia odpowiedniego miejsca pod inwestycję oraz przeprowadzenia ankiet wśród mieszkańców miasta.

Według sondażu, który przeprowadziła organizacja pozarządowa Avonet, 72% ankietowanych mieszkańców Ferizaju jest przychylnych instalacji gazu ziemnego. Dwunastu członków organizacji, w ciągu dwóch dni odwiedziło 400 osób we wszystkich dzielnicach miasta. Zostali oni poinformowani szczegółowo o projekcie, nie pomijając także kosztów związanych z podłączeniem do sieci gazowej. Effegi żąda bowiem za to 1590 EUR od każdej rodziny, przy czym suma ta będzie wpłacana przy okazji płacenia rachunków, w ratach rozłożonych na 24 miesiące.

Realizacja projektu przyniesie gminie duże korzyści. Poza tym, że gaz ziemny jest dużo tańszy niż energia elektryczna, nie można zapomnieć o korzyściach związanych ze zmniejszeniem bezrobocia – oczekuje się, że realizacja projektu zapewni miejsca pracy dla ok. 250 pracowników. Oprócz tego, istnieje szansa, że w przyszłości sieć zostanie rozbudowana na pozostałe części gminy.

 

Źródła: botasot.info, dukagjini.com, karburant.al

About Maria Reptowska

KOMENTARZE