Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Festiwal „Talia e Flakës” zgromadził albańskie zespoły teatralne

Kosowo: Festiwal „Talia e Flakës” zgromadził albańskie zespoły teatralne

źródło - koha.net

Sztuka „Katërmbëdhjetë vjeç dhëndër” (Czternastoletni pan młody), którą zaprezentował Teatr Metropol z Tirany, zdobyła główną nagrodę na festiwalu teatralnym „Talia e Flakës”, który trwał od 19 do 23 stycznia w Gjilanie. Odbył się on w ramach ogólnoalbańskiego festiwalu kultury tradycyjnej „Flaka e Janarit 2013” (Płomień stycznia), który trwał od 11 do 25 stycznia.

Wszystkie występy, które można było podziwiać, były przedstawieniami premierowymi. Na festiwalu obecni byli krytycy teatralni, zostało także powołane profesjonalne jury, które wybrało zwycięzcę, a każdy teatralny występ był zakończony debatą. Jak zapewnił dyrektor Zawodowego Teatru z Gjilanu i organizator festiwalu, Ali Demi, dołożono wszelkich starań, aby to wydarzenie, łączące albańskie teatry,  było doskonale zorganizowane i udane.

Przez pięć festiwalowych dni, widownia podziwiała pięć występów grup teatralnych pochodzących z Kosowa, Albanii oraz Macedonii. Konkurs rozpoczął występ teatru z Gjilanu, który przedstawił sztukę „Kopshti me lule” (Ogród z kwatami), natomiast Teatr im. Adriana Abdullahu z Ferizaju zaprezentował sztukę „Frigoriferi” (Lodówka), według tekstu Nasera Shatrolliego. Oprócz tego Teatr z Tetova przedstwił sztukę „Shtëpi në ëre” (Dom w powietrzu), Narodowy Teatr Kosowa zaprezentował „Shtëpia në ankand” (Dom na aukcji), a Teatr Metropol z Tirany wystąpił w tragikomedii Andona Zako Çajupiego „Katërmbëdhjetë vjeç dhēndēr” (Czternastoletni pan młody), zdobywając główną nagrodę.

 

Źródło: sot.com.al, zeri.info, kohaditore.com

About Maria Reptowska

KOMENTARZE