Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Film „Kolona” na festiwalu w Melbourne

Kosowo: Film „Kolona” na festiwalu w Melbourne

Krótkometrażowy film „Kolona”, autorstwa Ujkana Hysaja, 9 sierpnia miał swoją światową premierę podczas międzynarodowego festiwalu filmowego Melbourne International Film Festival w Australii, który odbył się w dniach 2–19 sierpnia.

W tym roku odbyła się 61. edycja festiwalu, co czyni go jednym z najstarszych na świecie w swojej kategorii. Wydarzenie jest akredytowane przez Amerykańską Akademię Filmową oraz Bafta Awards. Kosowski film był oficjalnym kandydatem do głównej nagrody w kategorii filmów krótkometrażowych. Australijski krytyk, Thomas Caldwell, umieścił film „Kolona” na liście pięciu filmów, które warto zobaczyć podczas festiwalu w Melbourne.

Dyrektor Kosowskiego Centrum Kinematografii, Fatos Berisha poinformował, że film „Kolona” zostanie zaprezentowany także na innych światowych festiwalach, m.in. podczas Monterrey Film Festival w Meksyku (16–26 sierpnia), Izmir Short Film Festival w Turcji (20–25 listopada), a także w Polsce na Warsaw Film Festival (12–21 października).

Film „Kolona” opowiada historię kosowskiej rodziny, która podczas wojny w 1999 r. postanawia uciec z kraju. Po drodze Adem wraz z rodziną zostaje zatrzymany przez serbskie wojsko i jest zmuszony podjąć jedną z najtrudniejszych decyzji w swoim życiu.

Film został zrealizowany przy współpracy Kosowskiego Centrum Kinematografii (Qendra Kinematografike e Kosovës) z prisztińską firmą produkcyjną Ajo Pictures. Reżyserem filmu jest Ujkan Hysaj, autorem scenariusza Besian Hysaj, dyrektorem zdjęć Samir Karahoda. W filmie występują: Sunaj Raça, Arbnesha Grabovci, Irena Cahani, Don Raça, Enis Krapi, Vlado Jovanovski, Bislim Muqaj.

Oficjalna strona internetowa „Melbourne International Film Festival”

Zwiastun filmu „Kolona”

 

Źródło: gazetajnk.com

About Maria Reptowska

KOMENTARZE