Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Giesecke & Devrient zwycięzcą przetargu na drukowanie paszportów biometrycznych

Kosowo: Giesecke & Devrient zwycięzcą przetargu na drukowanie paszportów biometrycznych

źródło - zeri.info

Niemieckie przedsiębiorstwo Giesecke & Devrient (G&D) z Monachium wygrało przetarg na drukowanie i dostarczenie do Kosowa paszportów biometrycznych. Informacja ta nie została jeszcze oficjalnie podana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, ale pojawiła się już na oficjalnej stronie Komisji Regulacji Zamówień Publicznych (Komisioni Rregullativ të Prokurimit Publik).

Do przetargu zgłosiły się także AKD-KING ICT z Chorwacji oraz MORPHO z Holandii, które nie zostały jednak zakwalifikowane. Interesująca była oferta słoweńskiej firmy CETIS, która otrzymała 93,33 punkty, jednak – mimo że jej oferta była o 140 tys. EUR tańsza –zwycięskie przedsiębiorstwo G&D, które otrzymało 98,11 punktów, zaoferowało szybsze dostarczenie paszportów. Wyprodukowanie ok. 1,2 mln paszportów przez tę firmę, będzie kosztowało 6 631 896 EUR.

Przetarg został ogłoszony ponownie w styczniu br., po tym jak MSW i austriacka firma OSED, która wygrała przetarg w sierpniu 2011 r.,  zerwały kontrakt, po „zniknięciu” 1,4 mln EUR i sporze dotyczącym tego, kto powinien zapłacić podatek VAT. Prokuratorzy EULEX-u rozpoczęli śledztwo w sprawie tego przetargu. Przy okazji nowego przetargu, pojawiły się wątpliwości, dotyczące jego uczciwego przebiegu, jednak rzecznik misji EULEX, Blerim Krasniqi, zadeklarował, że misja bada jedynie kwestie związane ze sprawą austriackiego przedsiębiorstwa OSED.

 

Źródła: orainfo.com, zeri.info

About Maria Reptowska

KOMENTARZE