Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Granty inwestycyjne dla pszczelarzy

Kosowo: Granty inwestycyjne dla pszczelarzy

kosowscy pszczelarze - telegrafi.com

Ministerstwo Rolnictwa zwiększyło w tym roku wsparcie dla kosowskich pszczelarzy. Oprócz dotacji, na które przeznaczono 300 tys. EUR, będą się mogli także ubiegać o granty inwestycyjne na wzrost liczby pasiek, modernizację sprzętu do produkcji miodu oraz zwiększenie produkcji miodu ekologicznego, o łącznej wartości 250 tys. EUR.

Rzecznik Ministerstwa Rolnictwa, Adil Behramaj powiedział, że ze względu na odpowiedni klimat oraz różnorodność gatunkową roślin, Kosowo ma bardzo dobre warunki do rozwoju sektora pszczelarskiego. Podkreślił, że pszczelarstwo i produkcja miodu to najważniejsze, stałe źródło dochodów mieszkańców obszarów wiejskich, jednakże z powodu braku odpowiedniego sprzętu i infrastruktury, są one słabo rozwinięte. Poprzez granty inwestycyjne oraz dotacje, Ministerstwo pokryje 65% inwestycji, które spełniają określone kryteria.

Pszczelarze będą mogli otrzymać od 2 tys. do 15 tys. EUR grantu, natomiast wysokość dotacji będzie taka sama, jak w ubiegłym roku. W Kosowie obecnie jest ok. 6,5 tys. pszczelarzy.

Źródło: telegrafi.com

 

About Sylwia Zapalska

KOMENTARZE