Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Hoxhaj – Polska ważnym partnerem Kosowa

Kosowo: Hoxhaj – Polska ważnym partnerem Kosowa

Szef polskiej dyplomacji, Radosław Sikorski, zapewniał swojego kosowskiego odpowiednika, Envera Hoxhaja, że Polska będzie nadal wspierać Kosowo w budowaniu państwa, we wszystkich dziedzinach życia. Podczas spotkania w Pradze obaj ministrowie rozmawiali o pogłębieniu stosunków bilateralnych między Polską a Kosowem. Podali oni do publicznej wiadomości, że w nadchodzącym roku zostaną podpisane porozumienia dwustronne w dziedzinie gospodarki, handlu, nauki i kultury.

Minister Hoxhaj podziękował Sikorskiemu za wsparcie, którego Polska udziela Kosowu w procesach integracyjnych. Kosowianin poprosił również o to, by Polska poparła jego kraj w kwestii integracji euroatlantyckiej, ze szczególnym naciskiem na proces liberalizacji reżimu wizowego i rozwijanie stosunków umownych między UE a Republiką Kosowa. Opierając się na przykładzie północy Kosowa Enver Hoxhaj zaznaczył, że kosowski rząd potępia nadużywanie siły, status quo i „zamrożony” konflikt.

– Polska jest bardzo ważnym partnerem dla niepodległego Kosowa, a dzięki jej obecności w strukturach KFOR-u i EULEX-u przyczynia się do utrzymania pokoju i stabilizacji w regionie – oznajmił Hoxhaj.

Enver Hoxhaj spotkał się również z węgierskim ministrem spraw zagranicznych, Jánosem Martonyi i wyraził wdzięczność za dotychczasowy udział Węgier w procesie odbudowy Kosowa, prosząc go tym samym o poparcie w dążeniu do integracji Kosowa ze strukturami euroatlantyckimi. Kosowski szef dyplomacji rozmawiał także ze słoweńskim ministrem spraw zagranicznych, Samuelem Žbogarem, który zapowiedział dalsze wsparcie ze strony jego kraju dla rozwoju Kosowa.

 

Tekst: botasot.info, tłum. i red. Grzegorz Kacprzyk

About Karolina Dargiel

KOMENTARZE