Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Jeszcze w tym roku powstanie fundusz gwarancyjny dla rolników

Kosowo: Jeszcze w tym roku powstanie fundusz gwarancyjny dla rolników

W kosowskim sektorze rolniczym panuje stagnacja, na którą w dużej mierze wpływa wysokie oprocentowanie kredytów rolniczych. Niewielu rolników bierze kredyt, co w konsekwencji ogranicza liczbę inwestycji. W 2011 r. udział kredytów rolniczych udzielonych przez wszystkie banki  w stosunku do wszystkich udzielonych kredytów stanowił zaledwie 3,6%.

Ministerstwo Rolnictwa zapowiadało jednak, że jest w trakcie finalizacji umowy z bankami, dotyczącej lepszych warunków kredytowych dla rolników. Miała ona obejmować obniżenie stóp procentowych oraz zmniejszenie ryzyka i pokrycie części zabezpieczenia kredytów, poprzez stworzenie funduszu gwarancyjnego w wysokości 5 mln EUR.

Minister rolnictwa, Blerand Stavileci potwierdził część obietnicy ministerstwa na środowym spotkaniu promującym inwestycje w sektorze rolnictwa, zorganizowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i USAID. Zapowiedział, że dzięki wsparciu USAID, w ciągu dwóch miesięcy zostanie sfinalizowany program na rzecz stworzenia funduszu gwarancyjnego, stanowiącego zabezpieczenie kredytów rolniczych. Oczekuje się, że ożywi to rolnictwo w Kosowie oraz wpłynie na wzrost liczby inwestycji.

 

Źródła: zeri.info, orainfo.com

About Maria Reptowska

KOMENTARZE