Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Kosowo: KFOR przejmuje kontrolę nad kilkoma drogami na północy kraju

Kosowo: KFOR przejmuje kontrolę nad kilkoma drogami na północy kraju

W piątek rano KFOR przejął kontrolę nad częścią autostrady adriatyckiej, przylegającej do wsi Zupç. Umieścił wzmocnione siły, kontroluje też wszystkich przejeżdżających przez tę miejscowość. KFOR usunął w tym miejscu dwie barykady, umieszczone przez Serbów przed miesiącem. Na barykadzie w Jegenicë członkowie KFOR-u i serbskie grupy kryminalne, które jej pilnują, stały całą noc naprzeciw siebie. Nie odnotowano większych incydentów w innych częściach na północy Kosowa.

Jak poinformowała kosowska policja, noc na północy generalnie minęła spokojnie, po wczorajszej operacji KFOR-u, której celem było usunięcie barykad drogowych. Rzecznik policji w rejonie Mitrovicy, Besim Hoti, powiedział, że siły KFOR-u usunęły ostatecznie barykadę na moście we wsi Zupç. „…mimo, iż przejęto ten punkt już w ciągu dnia, ze względów technicznych i mocnego materiału, z którego były zbudowane barykady, musieliśmy sprowadzić specjalne urządzenia do ich usunięcia”, powiedział Hoti. Dodał też, że Serbowie nadal stoją na kilku barykadach w ciągu nocy, ale w zdecydowanie mniejszej liczbie.

Hoti potwierdził, że Policja Kosowska jest gotowa wziąć udział w każdej operacji, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Serbowie czatujący we wsiach Jegenicë i Zupç w gminie Zubin Potok spędzili noc autach i przy ogniskach rozpalonych w kilku miejscach.

W miejscowości Bërnjak żołnierze KFOR-u przejęli przejście graniczne i poszerzyli strefę kontroli.

 

Tekst: kohaditore.com, tłum. i red. K.D.

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE