Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Klub piłkarski FC Prisztina ubiega się o członkostwo w albańskiej Ekstraklasie

Kosowo: Klub piłkarski FC Prisztina ubiega się o członkostwo w albańskiej Ekstraklasie

FC Prisztina w albańskiej Superlidze - zeri.info

Klub piłkarski ze stolicy Kosowa, FC Prisztina rozpoczął przygotowania dokumentacji potrzebnej do rejestracji na terytorium Albanii, która z kolei jest wstępem do ubiegania się o pozwolenie na grę w albańskiej Ekstraklasie w piłce nożnej.

Władze klubu w przyszłym tygodniu wybierają się z wizytą do Albanii, aby oficjalnie złożyć wniosek o rejestrację klubu na terenie kraju. Prezes FC Prisztina, Remzi Ejupi wierzy, że nie powinni napotkać żadnych przeszkód w procesie rejestracji klubu, ponieważ funkcjonuje on jako spółka akcyjna. Przyznaje również, że początkowo planowano rejestrację na terenie Tirany, lecz tak naprawdę nie ma znaczenia jakie to będzie miasto. Kolejnym krokiem będzie złożenie wniosku do Albańskiego Związku Piłki Nożnej (FSHF) o przyjęcie do Ekstraklasy. Znaczenie miała będzie również zgoda najważniejszych albańskich klubów piłkarskich.

Ejupi przyznaje, że problem mogą stanowić sprzeciwy organizacji FIFA oraz UEFA, ale klub gotowy jest do współpracy z Albańskim Związkiem Piłki Nożnej (Federata Shqiptare të Futbollit, FSHF), aby znaleźć sposoby na realizację idei zjednoczenia albańskiego futbolu i by przyszły sezon rozpocząć już jako drużyna grająca w albańskiej Ekstraklasie.

Kosowo, w przeciwieństwie do Albanii, nie jest członkiem UEFA, więc kluby z Kosowa nie mogą grać w europejskich pucharach, dlatego członkostwo w albańskiej Ekstraklasie otwiera dla drużyny z Prisztiny nowe możliwości.

Albańskie kluby piłkarskie przyjęły z zadowoleniem informację o chęci zarejestrowania FC Prisztiny na terenie Albanii, a także o jego udziale w Pucharze, upatrując w tym szansy na zwiększenie oglądalności meczów i konkurencyjności drużyn. Jednakże nie wszyscy zgadzają się, by kosowskie kluby grały od razu w pierwszej lidze. Zdaniem przedstawicieli największych klubów, jest to niezgodne z przepisami i prisztińska drużyna powinna zacząć rozgrywki w trzeciej lidze.

 

Źródło: zeri.info, orainfo.com

About Sylwia Zapalska

KOMENTARZE