Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Konferencja „Konkurencja wobec podejmowania ryzyka w sektorach bankowych krajów Europy Środkowej i Wschodniej”

Kosowo: Konferencja „Konkurencja wobec podejmowania ryzyka w sektorach bankowych krajów Europy Środkowej i Wschodniej”

5 października 2012 r., w hotelu Emerald w Prisztinie odbyła się konferencja „Konkurencja wobec podejmowania ryzyka w sektorach bankowych krajów Europy Środkowej i Wschodniej”, zorganizowana przez Centralny Bank Kosowa (Banka Qendrore e Kosovës, BQK), celem której było promowanie sektora finansowego Kosowa oraz podjęcie debaty na temat wyzwań i zmian w sektorach bankowych krajów Europy Środkowej i Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem zależności pomiędzy konkurencyjnością a podejmowaniem  ryzyka w  sektorze bankowym. W konferencji wzięli udział przedstawiciele Banków Centralnych oraz eksperci sektorów bankowych z krajów bałkańskich oraz z krajów UE (m.in. Polski).

Przedstawiciele instytucji bankowych i finansowych w Kosowie zapewnili, że sektor bankowy jest stabilny, a państwo nie odczuwa skutków kryzysu gospodarczego.

– Właśnie zakończyliśmy program oceny sektora finansowego przez Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Mam przyjemność poinformować, że oceny, wyniki i wnioski ogólne są pozytywne, w szczególności biorąc pod uwagę fakt, że sektor finansowy jest stosunkowo młody i zaczął się rozwijać od podstaw – powiedział Gubernator Banku Centralnego Kosowa, Gani Gërguri.

Zdaniem ministra finansów, Bedriego Hamzy, niezależnie od kryzysu w strefie euro, banki w Kosowie kontynuował działalność, oferując szeroką gamę produktów kredytowych i udzielając pożyczek przedsiębiorcom i gospodarstwom domowym, przez co przyczyniły się do rozwoju gospodarczego kraju. Hamza przedstawił także reformy, podjęte przez rząd Kosowa w celu ochrony systemu bankowego przed negatywnymi skutkami kryzysu gospodarczego, m.in. system podatkowy, umożliwiający rządowi generowanie przychodów na pokrycie wydatków budżetowych.

 

Źródło: bqk-kos.org, telegrafi.com, kohaditore.com

About Sylwia Zapalska

KOMENTARZE