Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Konferencja „Przejrzystość sprawozdań finansowych i koszt kapitału”

Kosowo: Konferencja „Przejrzystość sprawozdań finansowych i koszt kapitału”

Wpływ przejrzystości sprawozdań finansowych na wzrost inwestycji zagranicznych w kraju, konieczność wprowadzenia najlepszych praktyk międzynarodowych w raportowaniu, to główne kwestie poruszane na wtorkowej konferencji „Przejrzystość sprawozdań finansowych i koszt kapitału”, zorganizowanej przez przedsiębiorstwo Baker Tilly Kosovo, przy współpracy z Amerykańską Izbą Gospodarczą w Kosowie (Oda Ekonomike Amerikane, OEA) .

– Przejrzystość sprawozdań finansowych jest bardzo istotna nie tylko dla zmniejszenia stóp procentowych i ryzyka kredytowania, ale także dla zwiększenia liczby bezpośrednich inwestycji zagranicznych, ponieważ każdy inwestor zagraniczny oraz instytucja finansowa chcą otrzymać wiarygodne sprawozdania oraz pełny obraz sytuacji finansowej firm – powiedział dyrektor wykonawczy OEA, Arian Zeka.

Zeka wspomniał także, że przejrzystość sprawozdań finansowych jest jednym z kluczowych elementów, wspieranych i promowanych przez przez EBOiR.

Z kolei gubernator Banku Centralnego w Kosowie (Banka Qendrore të Kosovës, BQK), Gani  Gërguri  przyznał, że brak przejrzystości sprawozdań zwiększa koszty kosowskich banków. Dodał także, że kwestia kosztów kapitału dotyczy krajów bardziej rozwiniętych gospodarczo. W Kosowie nadal występuje prosty system, oparty na pożyczkach z jednego źródła finansowania w sektorze bankowym.

Źródło: zeri.info, gazetaexpress.com

About Sylwia Zapalska

KOMENTARZE