Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Konferencja „Rolnictwo jako forma biznesu”

Kosowo: Konferencja „Rolnictwo jako forma biznesu”

W piątek odbyła się konferencja, której celem było promowanie rolnictwa jako formy biznesu o długoterminowych perspektywach. Została ona zorganizowana przez Helvetas Swiss Intercoorporation i Instytut Riinvest.

Minister Rolnictwa, Blerand Stavileci podkreślił, że biznes jest filarem gospodarki każdego kraju i wykorzystanie możliwości, które oferuje sektor rolniczy daje realne możliwości osiągnięcia stabilnego rozwoju. Według ministra największą przeszkodą w rozumieniu rolnictwa jako formy biznesu jest mentalność rolników, którzy pojmują je bardziej jako zaspokojenie własnych potrzeb egzystencjalnych niż jako możliwość prowadzenia biznesu. Podobnego zdania był przedstawiciel Szwajcarskiego Biura ds. Współpracy z Kosowem, Neils Roseman, który stwierdził, że rolnicy nie powinni produkować tylko na swoje potrzeby, lecz także na rynki lokalne, regionalne i międzynarodowe.

Potrzebę prowadzenia ewidencji biznesów rolniczych, która pozwoli osiągnąć rolnikom większe zyski, podkreśliła urzędniczka z organizacji Intercooperation, Nora Gola.

Fisnik Bajrami z Instytutu Riinvest zaprezentował raport dotyczący kwestii podatku VAT w Kosowie, w którym stwierdził, że nie jest on przeszkodą w rozwoju biznesu w Kosowie, jak się mylnie sądzi, gdyż jest on opłacany przez konsumentów, a nie producentów.

 

Źródła: ekonomia-ks.com, gazetaexpress.com

About Karolina Dargiel

KOMENTARZE