Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Kosowo: Konferencja w Peji/Peću

Kosowo: Konferencja w Peji/Peću

W Peji rozpoczęła się Regionalna Konferencja Ministerstwa Obrony, w której wzięło udział sześć państw: Kosowo, Albania, Macedonia, Chorwacja, Słowenia i Czarnogóra.  W konferencji uczestniczyli ministrowie, wiceministrowie, przedstawiciele armii tychże krajów oraz reprezentanci z USA i NATO. Omawiane były kwestie dotyczące bezpieczeństwa w regionie.

Na uroczystym rozpoczęciu przemawiali liderzy kosowskich instytucji. Prezydent Kosowa, Atifete Jahjaga w swoim przemówieniu szczególny nacisk położyła na budowanie pokoju na całym obszarze. Według niej rejon powinien zmienić politykę bezpieczeństwa, tak aby stała się bardziej efektywna w zapobieganiu złu.

Premier Kosowa, Hashim Thaçi stwierdził, że przed dwunastoma laty byłoby nie do pomyślenia, aby zebrać się na takim sympozjum. Podkreślił jego znaczenie, gdyż według niego konferencja przekazuje pewną wiadomość dla przyszłości Kosowa oraz okolic. Thaçi podziękował również siłom NATO za ich wkład w budowanie bezpieczeństwa w Kosowie i utrzymywanie pokoju.

Agim Çeku, minister Sił Bezpieczeństwa Kosowa [FSK – Forca e Sigurisë së Kosovës, przyp. red.], który zorganizował tę konferencję, stwierdził, że jednym z jej celów jest tworzenie dobrych stosunków między państwami w regionie. Po południu przedstawiciele krajów podpisali wspólne oświadczenie dotyczące regionalnej współpracy w zakresie bezpieczeństwa i ochrony. Konferencja potrwa do soboty.

Prezydent Kosowa, Atifete Jahjaga, oznajmiła, że jednym z głównych celów polityki zagranicznej jest członkostwo Kosowa w sojuszu, w NATO, który przyniósł wyzwolenie kraju. – Armia zapobiegała zagrożeniom życia mieszkańców oraz ich własności prywatnej. Dziś jest to niemożliwe, w obliczu pełnej suwerenności państwa, aby ktoś zbudował niedemokratyczne państwo przy użyciu sił zbrojnych i przemocy, jak to miało miejsce w przeszłości – komentuje Jahjaga.

Prezydent dodaje, że siły zbrojne w krajach demokratycznych są najbardziej szanowane. – Wojsko jest wprowadzane do służby mieszkańców, a państwo jest gotowe do interwencji tam, gdzie tylko zajdzie potrzeba, aby pomóc obywatelom w różnorakich misjach w niesieniu pomocy humanitarnej – wyjaśnia. Zwracając się do Ministrów Spraw Zagranicznych, Jahjaga podkreśliła, że kraje regionu doświadczyły ciężkiej historii. Lepiej niż inne państwa są w stanie pojąć, że powinny być blisko siebie, jako kraje sąsiednie. Tylko w ten sposób mogą sobie zapewnić wsparcie i iść do przodu. Republika Kosowa nie jest zakładnikiem przeszłości.

Premier Hashim Thaçi podkreślał, że państwom bałkańskich potrzebny jest trwały i zrównoważony pokój.

 

Tekst: top-channel.tv, tłum. i red. Aleksandra Pawlaczyk

 

About Karolina Dargiel

KOMENTARZE