Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Kosowianin jedną z ofiar neonazistów w Niemczech

Kosowo: Kosowianin jedną z ofiar neonazistów w Niemczech

Nazwisko Albańczyka z Kosowa widnieje na liście ofiar radykalnej grupy neonazistów, do dnia dzisiejszego aktywnych w Niemczech. W opublikowanym zestawieniu dotyczącym ekstremizmu i przestępczości zorganizowanej przez tzw. „Nazistów”, wśród zabitych widnieje także nazwisko Sadriego Berishy, 56-latka, zamordowanego kilka lat temu przez siedmiu członków grupy neonazistowskiej w mieście Ostfilden-Kemnat niedaleko Stuttgartu.

Kosowianin został uderzony kijem bejsbolowym, gdy wychodził ze swojego mieszkania. Sadri zmarł wskutek odniesionych ran, natomiast prokurator w tamtym czasie wydał bardzo łagodny wyrok względem sprawców, jedynie za spowodowanie ran na ciele. Prokurator sądu Hans-Alfred Blumenstein oskarżył grupę za spowodowanie obrażeń na ciele, natomiast śmierć Kosowianina nazwano nieumyślnym wypadkiem.

Przypadki konfliktów Albańczyków z Macedonii, Kosowa, Czarnogóry, Serbii i Albanii z ekstremistycznymi grupami prawicowymi są liczne, jednak przypadek Sadri Berishy był jedynym śmiertelnym.

 

Tekst: indeksonline.net, tłum. i red. K.D.

About Karolina Dargiel

KOMENTARZE