Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Kryteria wykonawcze zostały wypełnione – MFW

Kosowo: Kryteria wykonawcze zostały wypełnione – MFW

Kosowska polityka makroekonomiczna i finansowa jest na dobrej drodze, a kryteria wykonawcze zostały wypełnione, stwierdzili przedstawicielem misji Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) po przeprowadzonej ocenie realizacji porozumienia stand-by. W rezultacie, pod koniec br., Kosowo otrzyma kolejną transzę kredytu, wynoszącą 41 mln EUR.

Jednocześnie, przedstawiciele MFW zalecili władzom Kosowa, aby wzmocnili ramy prawne i regulacyjne dla systemu finansowego oraz przeprowadzili reformy w celu zwiększenia konkurencyjności. Zwrócili także uwagę na potrzebę uważnego nadzoru finansowego ze strony Kosowskiego Banku Centralnego.

Kosowo nie jest narażone na kryzys finansowy, do czego w dużym stopniu przyczyniły się inwestycje oraz przekazy pieniężne od członków diaspory, którzy przebywają głównie w krajach, które nie zostały w dużym stopniu dotknięte kryzysem, powiedział przewodniczący misji MFW, Johannes Wiegand. MFW zauważył także, że dokonano postępu w zakresie tworzenia klimatu biznesowego, głównie w zakresie rejestracji przedsiębiorstw oraz ochrony inwestorów.

W poniedziałek rząd przyjął projekt budżetu na rok 2013. Minister finansów, Bedri Hamza zapewnił, że jest on w pełni zgodny z kryteriami MFW. Potwierdził to również Wiegand.

– Władze i misja zgodziły się w sprawie zarysu budżetu na 2013 r., a także w sprawie parametrów systemu fiskalnego, opartego na zasadach, które będą służyły jako podstawa dla polityki fiskalnej, która zostanie rozpoczęta w 2014 r. – powiedział Wiegand.

 

Źródła: zeri.info, gazetaexpress.com

About Maria Reptowska

KOMENTARZE