Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Kusari-Lila na międzynarodowym forum gospodarczym w Turcji

Kosowo: Kusari-Lila na międzynarodowym forum gospodarczym w Turcji

W niedzielę, 2 grudnia br. w Bursie, odbyło się spotkanie międzynarodowe, mające na celu pogłębienie współpracy gospodarczej i handlowej między Turcją, a krajami bałkańskimi oraz promowanie możliwości inwestycyjnych na Bałkanach.

Kosowo reprezentowała wicepremier i minister handlu i przemysłu, Mimoza Kusari-Lila, która zapewniła, iż Kosowo zobowiązuje się do polepszenia klimatu inwestycyjnego poprzez reformy, które realizuje rząd i zaprosiła tureckie firmy do inwestowania w Kosowie. Wspomniała także o współpracy gospodarczej między krajami, która jak dotąd przebiegała bezproblemowo, wymieniając wiele umów dwustronnych, a w szczególności negocjacje o wolnym handlu. Zaznaczyła, bazując na badaniach Ministerstwa Handlu i Przemysłu, iż wymiana handlowa między Turcją a Kosowem wciąż wzrasta – w roku 2007 osiągnęła wartość 100 mln EUR, natomiast w 2011 roku 200 mln EUR. Kusari-Lila wyraziła także swoje zadowolenie z faktu, iż tureckie firmy są obecne w Kosowie przy realizacji największych projektów.

Wicepremier Turcji, Bülent Arınç podkreślił, iż państwa bałkańskie zajmują szczególne miejsce w sercu narodu tureckiego, zaznaczając, że obszar ten jest naznaczony bólem i zasługuje na stabilność i pokój, a Turcja zrobi wszystko dla poparcia tej idei. Zapewnił także, iż tureckie firmy są zainteresowane dalszą współpracą, a tego typu spotkania są doskonałą okazją do nawiązania kontaktów.

Źródło: koha.net, telegrafi.com

About Ewelina Górzkowska

KOMENTARZE