Home / Gospodarka / Kosowo: Kusari-Lila na Światowym Forum Gospodarczym

Kosowo: Kusari-Lila na Światowym Forum Gospodarczym

Kusari-Lila - koha.net

Wicepremier i minister handlu i przemysłu, Mimoza Kusari-Lila wzięła udział w Światowym Forum Gospodarczym w Londynie, którego tematem były najlepsze praktyki w handlu i promocji inwestycji. Omówiono także system sądownictwa, rolę dyplomatów w promocji inwestycji, oraz rolę agencji promocji inwestycji w przyciąganiu inwestorów zagranicznych.

Na Forum, Kusari-Lila poruszyła kwestie, dotyczące reform w zakresie prowadzenia działalności, inwestycji w infrastrukturze publicznej, partnerstwa publiczno-prywatnego i wsparcie dla sektora prywatnego. Wymieniła także dotychczasowe osiągnięcia Kosowa w dziedzinie poprawy środowiska biznesowego, takie jak awans w raporcie Doing Business, a także utworzenie wolnych stref gospodarczych, których celem jest stymulacja i zachęcanie do inwestowania, poprzez zapewnienie inwestorom odpowiedniej infrastruktury dla rozwoju działalności gospodarczej.

– Nasze przedsiębiorstwa nie odniosą sukcesu, jeżeli będą musiały się zmierzyć z długimi i kosztownymi procedurami. Dlatego musimy zająć się wyeliminowaniem barier, w celu zwiększenia konkurencyjności i jednocześnie zachęcenia przedsiębiorców do inwestowania w rozwój – powiedziała Kusari-Lila.

Dodała także, że innowacyjność jest wskaźnikiem wzrostu wydajności oraz zarządzania współczesną kultury przedsiębiorczości. Jej zdaniem, dzięki nowym działalnościom (start-up) powstają nowe miejsca pracy, jednakże stały wzrost zatrudnienia gwarantują istniejące małe i średnie przedsiębiorstwa i właśnie z tego powodu, priorytetem dla rządu Kosowa jest wsparcie sektorów o dużym potencjale rozwojowym, takich jak outsourcing, przetwórstwo żywności oraz energetyka i górnictwo.

Źródło: koha.net, telegrafi.com

About Sylwia Zapalska

KOMENTARZE