Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Lider kosowskich Serbów zastrzelony w Mitrowicy
Olivier Ivanović - b92.rs

Kosowo: Lider kosowskich Serbów zastrzelony w Mitrowicy

Lider serbskiej inicjatywy obywatelskiej “Wolność, demokracja, sprawiedliwość” Oliver Ivanović został zastrzelony 16 stycznia 2018 roku w Kosowskiej Mitrowicy. Strzały oddano z odległości 6 metrów. Polityk zostanie pochowany w Belgradzie.

Do polityka strzelano z jadącego samochodu. Nieopodal miejsca zdarzenia policja znalazła podejrzany samochód, który prawdopodobnie należał do zabójców. Kosowska policja oferuje 10 tysięcy euro za informacje o sprawcach.

Dyrektor kancelarii ds. Kosowa i Metochii, Marko Đurić zapowiedział, że serbska delegacja przerywa dialog w Brukseli do czasu wyjaśnienia sprawy zabójstwa Ivanovicia, zaś prezydent Serbii, Aleksandar Vučić poinformował, że złoży wniosek w EULEX-ie oraz UNMIK-u o to, by serbskie organy mogły współuczestniczyć w śledztwie. Kosowska policja uformowała specjalną jednostkę, która zajmie się śledztwem.

Bliscy polityka mówią, że Ivanović nie bał się i nie korzystał z usług ochrony. Czuł się bezpiecznie zarówno na terenie Kosowa jak i w Serbii.

Oliver Ivanović był liderem kosowskich Serbów i szefem ruchu politycznego “Wolność, demokracja, sprawiedliwość” oraz byłym ministrem ds. Kosowa i Metochii w serbskim rządzie. Jako członek jednej z grup paramilitarnych w czasie wojny w Kosowie został oskarżony o zbrodnie wojenne nad cywilami w 1999 i 2000 roku i uwięziony w styczniu 2014 roku gdzie miał czekać na proces. Został skazany na 9 lat więzienia, jednak proces został wytoczony od nowa, Ivanović mógł się bronić z wolności. Wcześniej już dwa razy zorganizowano na niego zamachy – w 2005 i 2017 roku.

Źródła: rts.rs, rts.rs, blic.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE