Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Misja EULEX w Kosowie do czerwca 2014 r.

Misja EULEX w Kosowie do czerwca 2014 r.

Misja EULEX opuści Kosowo w czerwcu 2014 r. Okres przejściowy powinien rozpocząć się od zniesienia nadzorowanej niepodległości we wrześniu br., ogłosił w środę rząd Kosowa.

Propozycja rządu została zatwierdzona przez rządy państw członkowskich UE. Okres przejściowy będzie podzielony na trzy etapy, których szczegóły zostały już omówione w czasie negocjacji z Brukselą.

– Pierwsza faza powinna rozpocząć się we wrześniu tego roku, a zakończyć w marcu przyszłego roku. Druga faza potrwa od marca do września 2013 r., a trzecia, ostatnia – od września 2013 r. do 15 czerwca 2014 r., na kiedy przewidziane jest wygaśniecie mandatu misji. Rozmawialiśmy z przedstawicielami misji EULEX o sposobie przedłużenia ich mandatu po zakończeniu nadzorowania niepodległości i ustaliliśmy, że odbędzie się to poprzez wymianę korespondencji pomiędzy prezydent Kosowa, Atifete Jahjagą a Wysoką Przedstawiciel UE ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, Catherine Ashton, która zostanie zatwierdzona w parlamencie Kosowa jako forma dwustronnej umowy z UE – powiedział wicepremier Kosowa, Hajredin Kuçi.

Misja EULEX została uruchomiona w lutym 2008 r., w ramach wsparcia władz Kosowa w sprawowaniu rządów, a w szczególności sądownictwa, policji i służb celnych. Obecnie w ramach misji zatrudnionych jest ok. 3,2 tys. osób.

 

Źródło: balkaninsight.com, kosovapress.com

 

About Sylwia Zapalska

KOMENTARZE