Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Mniej pieniędzy od emigrantów

Kosowo: Mniej pieniędzy od emigrantów

Przekazy pieniężne od emigrantów pozostają ważnym źródłem finansowania kosowskich rodzin. Tymczasem ich łączna kwota w pierwszym kwartale br. jest o 6 mln EUR mniejsza niż w tym samym okresie 2011 r., wynika z danych Banku Centralnego Kosowa (BQK).

- Na podstawie naszych szacunków, wartość przekazów pieniężnych od rodzin za granicą w pierwszym kwartale 2012 r. wyniosła ok. 120 mln EUR, natomiast w tym samym okresie w roku ubiegłym wyniosła ona 126 mln EUR, czyli ok. 6 mln więcej – powiedział dyrektor Departamentu Statystyki BQK, Bedri Zymeri.

BQK nie przystąpił jeszcze opracowywania danych drugiego kwartału br., jednak Zymeri ocenił, że tendencja spadkowa może się utrzymać.

- To szczęście, że emigranci z Kosowa żyją głównie w krajach, które dobrze radzą sobie z kryzysem, mimo wszystko jego efekty z pewnością wpłyną na przepływ dochodów pochodzących z przekazów pieniężnych – podkreślił Zymeri.

Tymczasem eksperci twierdzą, że wartość wysyłanych pieniędzy nie powinna zanotować dużego spadku, jak to miało miejsce w Albanii, z której największa część emigrantów znajduje się w dotkniętej kryzysem Grecji.

- Jeśli spojrzymy na strukturę przekazów pieniężnych od emigrantów z Kosowa zaobserwujemy, że dwa pierwsze miejsca zajmują Niemcy i Szwajcaria, z których pochodzi 60% wszystkich przekazów, a oba te kraje obecnie radzą sobie z kryzysem i nie oczekuje się, że uderzy on w Kosowo, jak to było w przypadku Albanii – powiedział dyrektor Instytutu Badań Zaawansowanych GAP, Agron Demi.

W Kosowie wartość przekazów pieniężnych od emigrantów utrzymuje się na stałym poziomie. W 2007 r. wyniosła ona 515 mln EUR, w 2008 r. – 608 mln EUR, natomiast w ciągu ostatnich trzech lat osiągnęła ok. 585 mln EUR.

 

Źródło: botasot.info

About Maria Reptowska

KOMENTARZE